Na otwarciu WIG wzrósł o 0,46 proc., a WIG20 poszedł w górę o 0,62 proc. do 2493,45 pkt. Inwestorzy z utęsknieniem oczekują tradycyjnego rajdu św. Mikołaja, bo mamy za sobą cztery spadkowe sesje. Co dalej? Dużo będzie zależało od danych z amerykańskiego rynku pracy, które dziś napłyną na rynek. O godz. 14.30 opublikowana zostanie listopadowa stopa bezrobocia w USA. Eksperci prognozują, że wyniosła 7,2 proc. Jeśli okazałaby się niższa od oczekiwań, paradoksalnie może to zostać przez rynek odebrane negatywnie, ponieważ zwiększy prawdopodobieństwo wcześniejszego cięcia skupu aktywów. Na razie przeważają opinie, że Fed przytnie QE3 dopiero pod koniec I kwartału przyszłego roku. Najbliższe posiedzenie Rezerwy Federalnej odbędzie się 17-18 grudnia.

Co mamy jeszcze dziś w kalendarzu makro? Między innymi październikowe dane o zamówieniach w przemyśle niemieckim (godz. 12.00) oraz grudniowy indeks Uniwersytetu Michigan (godz. 15.55). Pozwala on na ocenę potencjału nabywczego amerykańskich konsumentów. Prognozowany jest jego wzrost do 76 pkt z 75,1 pkt w poprzednim miesiącu. Jeśli chodzi o Wall Street, inwestorzy w Europie nie mają dziś wsparcia z tamtejszego rynku. Bowiem indeksy na amerykańskiej giełdzie zakończyły wczorajszy dzień pod kreską. Podobnie jak na GPW, na Wall Street również była to czwarta z rzędu spadkowa sesja. Na finiszu sesji zarówno Dow Jones, jak i S&P500 straciły 0,43 proc. Z kolei nieco lepiej, tracąc tylko 0,12 proc., poradził sobie Nasdaq. Uzasadnienia dla tych zniżek szuka się w zaskakująco dobrych danych makro, które napłynęły na rynki w ostatnich dniach, a rynek patrzy na nie przez pryzmat spodziewanej decyzji Fedu. Z wczorajszych danych wynikało m.in. że PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł w III kwartale mocniej, niż spodziewali się eksperci, a liczba nowych bezrobotnych okazała się znacząco niższa od prognoz.

Jeśli chodzi o wydarzenia ze spółek, warto odnotować że wczoraj wieczorem Eurocash poinformował o ważnej umowie inwestycyjnej. KDWT,  spółka z grupy Eurocashu wspólnie z Kolporterem prowadzić będzie działalność obejmującą m.in. dystrybucję wyrobów tytoniowych. Kolporter zostanie udziałowcem KDWT i  obejmie 25 proc. + 1 udział spółki zależnej Eurocashu. W 2012 r. suma sprzedaży łączących się podmiotów wyniosła 4,6 mld zł.

Warto też odnotować, że Alior Bank podał cenę emisyjną nowych akcji. Została ustalona na 73 zł. Kurs rynkowy Aliora teraz oscyluje w okolicach 75 zł.