Najlepsi analitycy 2023 r. BM Pekao bierze wszystko

BM Pekao bierze wszystko. Przedstawiciele tej firmy zajęli trzy czołowe lokaty w głosowaniu na najlepszego analityka bez podziału na kategorie.

Publikacja: 10.01.2024 03:00

Najlepsi analitycy 2023 r. BM Pekao bierze wszystko

Foto: AdobeStock

Jeśli w ostatnich latach rankingowi analityków, który co roku, głosami zarządzających, przygotowuje „Parkiet”, można było „zarzucać” pewną przewidywalność, tak w tym roku nie ma o niej w zasadzie mowy. Na rynku maklerskim nastał nowy porządek. To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się w niemożliwe, stało się faktem. Najważniejsza informacja jest taka, że rynek analiz ma nowego króla.

Idzie nowe

Ubiegły rok na rynku analiz był szczególny. I nie chodzi nawet o sam fakt tego, co się działo z indeksami czy też konkretnymi branżami. Zmiany zaszły też w domach maklerskich. Rynek pożegnał się m.in. z analitykami Haitong Banku oraz DM Banku BPS. Czy to oznacza, że rywalizacja analityków stała się mniej zacięta? Nic z tych rzeczy.

Obecna edycja rankingu jest wyjątkowa co najmniej z kilku względów. Po pierwsze, otrzymaliśmy rekordową liczbę 56 ankiet od zarządzających TFI, OFE, FIZ czy też podmiotów typu family office. Do kilku sensacyjnych rozstrzygnięć doszło w głosowaniach branżowych. Zmiany zaszły także, jeśli chodzi o ranking najlepszych analityków bez podziału na kategorie, a również jeśli chodzi o najlepszy zespół analiz.

Czytaj więcej

Analitycy znokautowali rynek. Na które firmy stawiają teraz?

Tegoroczny ranking został zdominowany przez BM Pekao. Teoretycznie nie jest to wielkie zaskoczenie. Tomasz Duda, szef analiz BM Pekao, od lat należy do ścisłej czołówki analityków rynkowych, czego najlepszym dowodem jest to, że rok temu wygrał zestawienie na najlepszego analityka bez podziału na kategorie i wydawało się, że jest faworytem do zwycięstwa także i w tym roku. Teoria to jedno, a rzeczywistość swoje.

Duda co prawda znów załapał się na podium w ogólnym zestawieniu, ale tym razem zajął trzecie miejsce. Pocieszeniem dla niego może być natomiast fakt, że wyprzedzili go dwaj koledzy z firmy. Drugie miejsce zajął Dariusz Dziubiński. Jego osiągnięcie można uznać za gigantyczną sensację. Rok temu w „generalce” nie zdobył żadnego punktu. Teraz uzbierał ich aż 51. Trzeci Duda uzyskał 45 pkt.

Analitycy BM Pekao od jakiegoś czasu wykonują niesamowite „szarże” i wprawiają w osłupienie rynek. Teraz popisał się tym wspomniany Dziubiński. Z kolei w ubiegłym roku na „salony” przebojem wdarł się Emil Popławski, który w zestawieniu ogólnym zajął drugie miejsce. W tym roku Popławski poszedł za ciosem i znalazł się na samym szczycie zestawienia, zdobywając aż 85 pkt. Jako ciekawostkę warto dodać, że rok temu taki sam wynik dał Dudzie pierwsze miejsce. Zwycięzca już zapowiada, że nie zamierza spoczywać na laurach.

– Chciałbym jeszcze bardziej dopracować swój obecny produkt, ale też dostarczyć klientom kilka nowych rozwiązań. Jako zespół również mamy duże ambicje i pomysły, które powinny pozwolić na dalszy wzrost wartości naszego produktu – mówi Popławski.

Czytaj więcej

Co czeka GPW w 2024 roku? Większość ekspertów jest zgodna

Zespołowe roszady

Analitycy BM Pekao mają jednak więcej powodów do zadowolenia. Co prawda w kategoriach sektorowych prym wiedli eksperci z Trigon DM, ale zdaniem zarządzających jako zespół najlepsi są właśnie analitycy spod znaku żubra. Jeszcze trzy lata temu wynik ten wydawał się nie do pomyślenia. Postawienie na analizy i ściągnięcie do siebie kilku znanych analityków się jednak opłaciło.

Już rok temu zespół BM Pekao pukał do bram analitycznego raju. Wtedy jednak musiał jeszcze uznać wyższość drużyny Trigon DM, która od wielu lat toczy walkę o najwyższe cele na rynku. Podczas tegorocznej edycji rankingu broker wykorzystał swoją szansę. Przez kolejny rok to właśnie zespół analiz BM Pekao może tytułować się mianem najlepszego na naszym rynku.

Walka o to była jednak bardzo zacięta. BM Pekao zdobyło 158 pkt i zaledwie o jedno „oczko” wyprzedziło Trigon DM. W przypadku głosowania na najlepszy zespół analityczny warto zwrócić uwagę na ciekawy przypadek. Kiedy Trigon zwyciężał w ubiegłym roku, jego analitycy w zestawieniach branżowych zwyciężyli tylko w dwóch kategoriach. Teraz wygrali w pięciu. BM Pekao rok temu wygrało cztery kategorie, a w tym roku dwie. Można więc powiedzieć, że role na szczycie się odwróciły.

Giełda
Króciutka radość z rekordów hossy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Giełda
Wiemy, które spółki najlepiej komunikują się z rynkiem
Giełda
2500 pkt staje się celem za wysokim dla WIG20
Giełda
Byki próbują zmazać wczorajszą plamę rynkową
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Giełda
Szalejący KGHM utrzymuje WIG20 nad kreską