Analitycy znokautowali rynek. Na które firmy stawiają teraz?

W 2023 r. wskazania ekspertów przyniosły średnią stopę zwrotu niemal dwukrotnie wyższą od zmiany WIG-u. Na I kwartał 2024 r. wybrali 25 firm.

Publikacja: 09.01.2024 03:00

Analitycy znokautowali rynek. Na które firmy stawiają teraz?

Foto: Andrzej Cynka

Indeks szerokiego rynku zakończył zeszły rok wartością 78 459,91 pkt. Ustanowił historyczny szczyt, a całoroczna stopa zwrotu wyniosła imponujące 36,5 proc. Z kolei w samym IV kwartale WIG zyskał niemal 20 proc. Jeszcze lepiej poradziły sobie dywidendowe wskazania „Parkietu” – szczególnie w ujęciu narastającym. Średnia stopa zwrotu wyniosła 61,6 proc. i była o ponad 25 pkt proc. wyższa od zwyżki WIG-u.

Wszystkie biura maklerskie biorące udział w naszym zestawieniu w 2023 r. wygrały z rynkiem, a na lidera wyrosło BM Banku Millennium. Wskazania Adama Zajlera przyniosły w ujęciu narastającym imponującą 72,1-proc. stopę zwrotu. Tuż za nim, z 70,9 proc., uplasował się Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities. Pod względem stopy zwrotu za sam IV kwartał to właśnie on jest liderem z 31,8 proc., a na pozycji wicelidera mamy Adama Zajlera. Z szerokim rynkiem w końcówce roku wygrało też BM BNP Paribas, a średnio wskazania wszystkich biur maklerskich przyniosły w IV kwartale ponad 21-proc. stopę zwrotu. Eksperci zgodnie twierdzą, że w 2024 r. warszawska giełda ma szansę na kontynuację zeszłorocznych wzrostów. Przemawia za tym spodziewane ożywienie gospodarcze oraz powrót polskich aktywów na celownik inwestorów zagranicznych po jesiennych wyborach.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Giełda
Optymizm na GPW zaczyna wyparowywać
Giełda
Giełda zaniepokojona wypowiedzią premiera Donalda Tuska
Giełda
Wzrosty szerokiego rynku. Ale polskie spółki energetyczne mają kłopoty