W poniedziałek krajowe indeksy z jednym wyjątkiem kontynuowały dobrą passę. Główny indeks śrubuje rekord wszech czasów będąc coraz bliżej 77 tys. pkt. Z kolei WIG20 tym razem został w tyle, zaliczając 0,22-proc. korektę. Zwyżkom przewodziły walory mniejszych firm, próbując nadrobić zaległości względem rodzimych blue chipów, które do tej pory były lokomotywami hossy. Indeks giełdowych „średniaków” mWIG40 po zwyżce o prawie 0,8 proc. wspiął się na nowy szczyt trwającej hossy. Z kolei sWIG80 do nowego rekordu zabrakło bardzo niewiele.

Zakupom w Warszawie sprzyjały optymistyczne nastroje panujące na większości zagranicznych rynkach akcji, które jednak w dalszej części handlu uległy ochłodzeniu. W efekcie większość głównych indeksów na zachodnioeuropejskich giełdach zakończyła sesję na niewielkich minusach. Pozytywnie wyróżniały się natomiast się parkiety z naszego regionu, gdzie inwestorzy wykazywali większą ochotę do zakupów.

Mimo solidnych piątkowych wzrostów w Warszawie nadal nie brakowało chętnych na walory największych krajowych firm, choć w kilku przypadkach postanowiono zrealizować zyski. Tak było w przypadku większości spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, choć skala ich przeceny nie była zbyt głęboka. Chętnie pozbywano się także papierów CD Projektu, który stracił najmocniej z całej 20-tki, zniżkując o prawie 4 proc. Spółce najwyraźniej zaszkodziła rekomendacja analityków Jefferies, którzy obniżyli zalecenie dla niej do "poniżej rynku" z "kupuj".

Na drugim biegunie, wśród najmocniej drożejących, znalazły się akcje niedawnych maruderów, czyli Cyfrowego Polsatu i Pepco zyskując odpowiednio o 3,7 proc. i 3 proc.. Dobra passę, choć przy nieco mniej efektownych zwyżkach, kontynuowały m.in. walory Dino i Orange.

Większą ochotę do zakupów przejawiali inwestorzy handlujący w segmencie małych i średnich spółek, gdzie przewagę wyraźną mają drożejące walory. Wśród „średniaków” z indeksu mWIG40 najbardziej przekonujące wzrosty zanotowały akcje CCC i Auto Partnera. Z kolei wśród maluchów z sWIG80 zwyżkom przewodziły papiery Molecure i Mabionu.