Aktualizacja: 12.12.2024 15:41 Publikacja: 19.10.2023 03:00
Podczas dwóch pierwszych sesji tego tygodnia WIG20 imponował siłą
Foto: Bloomberg
Podczas dwóch pierwszych sesji tego tygodnia WIG20 imponował siłą. W środę, wraz z ochłodzeniem atmosfery na rynkach bazowych, indeks polskich dużych spółek już zniżkował, broniąc jednak pułapu 2100 pkt.
W środę WIG20 przerwał zwyżki, ale trudno się dziwić, bo nastroje na głównych rynkach znacznie się popsuły. Na parkiety powróciły stare demony, czyli obawy o jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych w USA, wyrażone wzrostami rentowności amerykańskich obligacji. Rentowności papierów dziesięcioletnich we wtorek finiszowały na najwyższym w tym roku poziomie w cenach zamknięcia, a środowe wzrosty zbliżały je już do nowych rekordów. To oczywiście oznaczało czerwone otwarcie sesji za oceanem oraz ogółem – kiepską atmosferę na rynkach. GPW nie zdołała się temu oprzeć. Zniżki dotknęły zarówno duże spółki, jak i małe czy średnie. Spadki akcji z WIG20 pogłębiało osłabienie krajowej waluty. WIG20 zniżkował, ale trudno mówić o większej realizacji szybkich zysków z dwóch poprzednich dni. Indeks polskich dużych spółek plasował się raczej w pierwszej połowie tabeli oraz przez większą część dnia był silniejszy od niemieckiego DAX czy francuskiego CAC 40.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 rok?
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają.
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
W pierwszych minutach wtorkowego handlu na warszawskiej giełdzie aktywniejszą stroną byli sprzedający, co przełożyło się na korektę głównych indeksów.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W porównaniu z bardzo udanym pod względem stóp zwrotu poprzednim tygodniem, w poniedziałek wyraźnie osłabł zapał do zakupów na warszawskiej giełdzie.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, Fundacja Rodzina Kangura, Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół POMOST – Centerko, Fundacja „Gdy liczy się czas” i Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj Życie! to laureaci konkursu „Leczmy z troską!”.
Płacąc za zakupy w internecie Polacy coraz częściej trafiają na opcje płatności kartą za pomocą Click to Pay. Czym jest Click to Pay i co zmieni w płatnościach internetowych? Jak rozwiązanie może wpłynąć na wzrost sprzedaży w e-commerce i pomóc polskim e-sklepom w ekspansji zagranicznej?
Finansowanie, którego warunki zależą od spełnienia wskaźników z obszaru ESG, jest dostępne dla szerokiego grona firm, od największych po małe. Nie zależy też od branży – podkreśla Paweł Derengiewicz, dyrektor Biura Finansowania Strukturyzowanego w Banku BNP Paribas.
Zniesienie kontroli na bułgarskich i rumuńskich granicach będzie dopalaczem dla handlu. Polskie firmy też mają apetyt na zwiększenie obrotów.
Austriacki koncern energetyczny OMV w trybie natychmiastowym rozwiązał długoterminowy kontrakt z Gazpromem. Powodem ma być łamanie umowy przez stronę rosyjską.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas