Dziennikarze i redaktorzy „Parkietu” jak co roku uhonorują firmy z kluczowych indeksów warszawskiej giełdy, a także menedżerów, analityków, ekonomistów i instytucje. Po raz 18. Złote Portfele trafią do zarządzających funduszami, które najskuteczniej opiekują się powierzonymi im pieniędzmi.

W 2022 r. otoczenie rynkowe stało się jeszcze trudniejsze, przede wszystkim z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Mierzyliśmy się z widmem kryzysu energetycznego, dalszym szaleństwem cen surowców, hydrą inflacji i skokowym wzrostem kosztów finansowania. W Polsce obstawiano zakłady, czy inflacja przebije 20 proc. W takich warunkach gra toczyła się nie tyle o uzyskanie zwrotu z inwestycji, ile o jakąkolwiek ochronę wartości pieniędzy.

Patrząc na listę nominowanych i nagrodzonych, możemy powtórzyć ubiegłoroczny wniosek, że laureaci Byków i Niedźwiedzi są najlepszą tarczą antyinflacyjną. Podkreślmy, że o ile w 2021 r. indeksy (poza WIG20) wspięły się na historyczne maksima, o tyle w 2022 r. doświadczyły bolesnych spadków. Tym bardziej cieszą idące w dziesiątki procent zwyżki cen akcji elity. Rekordzista przyniósł inwestorom 540-proc. zwrot!

Oczywiście wzrost notowań nie jest jedynym kryterium decydującym o przyznaniu statuetki Byka i Niedźwiedzia. Złożona z dziennikarzy i redaktorów „Parkietu” kapituła wnikliwie ocenia dokonania firm i menedżerów.