Prawie 22 proc. firm notowanych na NewConnect ma na tyle dużą kapitalizację, że może przenieść swoje notowania na rynek główny warszawskiej giełdy. W tej grupie są m.in. BioMaxima i Spyrosoft. To spółki, których prospekty właśnie zatwierdziła Komisja Nadzoru Finansowego.

BioMaxima działa na rynku diagnostyki laboratoryjnej. Jest notowana na NewConnect od 2010 r. Systematycznie rozwija swój biznes i poprawia wyniki. Przeprowadzce nie będzie towarzyszyła emisja akcji.

– Niezwłocznie złożymy wniosek do zarządu GPW o przeniesienie notowań na rynek podstawowy, jeszcze w styczniu spodziewamy się debiutu – mówi Łukasz Urban, prezes BioMaximy.

Z kolei Spyrosoft to spółka informatyczna. Popyt na jej usługi rośnie. Zadebiutowała na NewConnect w 2020 r. z kursem odniesienia wynoszącym 10 zł. Od tego czasu urósł on 22-krotnie.

– Przejście z NewConnect na giełdę nie wiąże się z planami pozyskania kapitału. Wierzymy, że dzięki przeprowadzce na rynek główny staniemy się jeszcze bardziej rozpoznawalni i wiarygodni dla naszych klientów, a grono inwestorów, którzy docenią spółkę, znacznie się powiększy – mówi Konrad Weiske, prezes Spyrosoftu. Spółka systematycznie zwiększa skalę biznesu. Na koniec minionego roku w grupie było około 850 pracowników i współpracowników, czyli ok. 300 więcej niż rok wcześniej.

Zapowiedź przejścia z NewConnect na rynek główny zasygnalizowało ponad dwadzieścia firm, m.in. Scope Fluidics, Genomtec, Excellence, Pointpack, MedApp czy Creotech Instruments.

Na warszawskiej giełdzie notowanych jest 810 spółek, w tym 430 na rynku głównym. Ich łączna kapitalizacja wynosi 1,3 bln zł. Z kolei firmy notowane na NewConnect są obecnie wyceniane w sumie na ponad 18 mld zł.

W ostatnich pięciu latach rynek notowań zmieniło 20 spółek. Akcje prawie dwóch trzecich od tego czasu potaniały.