Ekipa Friza coraz bliżej małej giełdy

Spółka firmowana przez polskiego youtubera Karola „Friza" Wiśniewskiego już wkrótce pojawi się na rynku NewConnect.

Publikacja: 29.09.2021 21:00

Ekipa Friza coraz bliżej małej giełdy

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Beskidzkie Biuro Inwestycyjne było w środę liderem wzrostu na NewConnect. Akcje BBI drożały o ponad jedną trzecią w reakcji na upublicznienie szczegółów połączenia z Ekipą Holding, grupą znaną np. z lodów Ekipa, a zajmującą sie m.in. kontraktami reklamowymi influencerów, produkcją odzieży, gier czy filmów.

Wartość rynkową spółki przejmującej (BBI) ustalono na 26,4 mln zł. Z kolei wartość spółki przejmowanej (Ekipa) – na 252,2 mln zł. Za zdecydowaną większość tej kwoty odpowiada marka, którą wyceniono na prawie 241 mln zł.

– Cieszymy się, że przeprowadzona przez biegłych wycena potwierdziła wysoką wartość całej działalności Ekipy. Prowadzone przez nas projekty pokazały, że nasz potencjał medialny i osiągnięta popularność mają dużą zdolność generowania biznesu, a wsparcie naszych fanów przekłada się na konkretne przychody i jest fundamentem rozwoju grupy – komentuje Krzysztof Misiałkiewicz, prezes Ekipy Holding.

Czytaj więcej

Bogaty świat polskich internetowych gwiazd

Przy szacowaniu wartości marki założono dynamiczny wzrost przychodów i zysków w ciągu najbliższych pięciu lat. W 2021 r. sprzedaż ma wynieść 3 mln zł, w 2022 r. – 12 mln zł, a do 2025 r. ma już urosnąć do 120 mln zł. Z kolei zakładany zysk operacyjny to odpowiednio: 1 mln zł, 8,5 mln zł oraz 80 mln zł.

Ekipa wejdzie na giełdę za pomocą tzw. odwrotnego przejęcia. Docelowo akcjonariusze spółki przejmującej będą mieć nieco ponad 10-proc. udział w kapitale zakładowym. Każdy z akcjonariuszy Ekipy w zamian za trzy dotychczasowe akcje otrzyma jedną akcję emisji połączeniowej.

Na skutek połączenia kapitał zakładowy BBI zostanie podwyższony z niespełna 410 tys. zł do prawie 4,1 mln zł w drodze emisji ponad 36,7 mln akcji, o wartości nominalnej 0,10 zł i cenie emisyjnej wynoszącej 6,87 zł (zostaną one wydane akcjonariuszom spółki przejmowanej).

W pierwszej fazie po połączeniu spółka przejmująca będzie prowadzić działalność pod nazwą Ekipa Holding. Ma ona zarządzać strukturą holdingową. Jest podmiotem dominującym wobec takich firm, jak Ekipa Management, Ekipa Tonosi, Pigeon Pictures, Ekipa Games i Ekipa Investments ASI.

Karol „Friz" Wiśniewski, założyciel Ekipy i przewodniczący rady nadzorczej Ekipy Holding, podkreśla, że oprócz rentownej działalności Ekipy Tonosi oraz Ekipy Managament w fazę realizacji wchodzą przedsięwzięcia spod znaku produkcji filmowej czy gier.

Czytaj więcej

Youtuber Friz przeznaczy milion dol. na naukę i technologie

– Uruchomiliśmy również nowy projekt, będący jeszcze częściowo tajemnicą pod nazwą „Genzie" i nie jest to nasze ostatnie słowo – zapowiada.

Największym akcjonariuszem BBI jest obecnie JR Holding. January Ciszewski, prezes JR Holdingu, jest znany przede wszystkim z inwestycji w inne sektory, takie jak gry, biotechnologia czy OZE. Deklaruje jednak, że wierzy w biznes Ekipy.

– Jestem przekonany, że ta grupa kapitałowa będzie się dynamicznie rozwijać i inwestorzy giełdowi docenią jej szeroką i zdywersyfikowaną działalność, której fundamentem jest co prawda popularność twórców zrzeszonych w Ekipie, ale prowadzi ona obecnie realne dochodowe biznesy, które są jednak wciąż na początkowym etapie rozwoju – komentuje Ciszewski.

„Istnieje prawdopodobieństwo, że będzie to pierwsza na świecie spółka giełdowa, która wnosi na rynek wizerunek osobowy jako podstawę do dalszego rozwoju" – czytamy w planie połączeniowym BBI i Ekipy.

– Jestem przekonany, że rynek kapitałowy nie tylko potwierdzi wycenę dokonaną przez biegłych, ale wyceni pozytywnie również przyszły potencjał wzrostu tych biznesów – podsumowuje January Ciszewski.

Czytaj więcej

Lody Ekipa lekcją dla całej branży
IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Giełda
Zwycięstwo sprzedających
Giełda
Podatkowe kłody pod nogi właścicieli obligacji
Giełda
W Warszawie handel na pół gwizdka
Giełda
Udany finisz zmiennego tygodnia
Giełda
GPW chce być bardziej niezależna od koniunktury