Zakończenie ubiegłego tygodnia na Wall Street wypadło na minusach. Dow Jones i S&P500 straciły po około 0,2 proc., a Nasdaq Composite spadł o 0,7 proc. Indeksy zakończyły handel na sesyjnych minimach.

Poniedziałkowa sesja na rynkach azjatyckich przyniosła przewagę popytu. Japoński Nikkei 225 zyskał 1,6 proc., a Hang Seng zyskiwał około 2,0 proc. Tylko Shanghai B-Shares zniżkował umiarkowanie o około 0,4 proc.

Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy rozpoczęły notowania od znaczących zwyżek około 2 proc., co wynika m.in. z optymistycznego rozpoczęcia sezonu świątecznych zakupów. Sprzedaż detaliczna w „czarny piątek" wzrosła o 6,6 proc. rok do roku i jest to najlepszy wynik sektora od 2007 r.

W pierwszej połowie sesji na europejskich rynkach będą napływać informacji o inflacji CPI w poszczególnych niemieckich landach za listopad.

O godzinie 10 zostanie opublikowany odczyt podaży pieniądza M3 w eurolandzie za październik. Ankietowani analitycy szacują wzrost o 3,4 proc. rok do roku, a ostatnio podaż wzrosła o 3,1 proc. rok do roku.

O 13 poznamy odczyt wskaźnika zaufania konsumentów GFK w Niemczech w grudniu. Inwestorzy oczekują spadku do 5,2 z 5,3 przed miesiącem.

Główny Urząd Statystyczny opublikuje o godz. 14 wskaźnik cen dóbr inwestycyjnych w III kwartale. Jednak odczyt ten nie powinien mieć wpływu na notowania krajowej waluty.

Kolejny komunikat gospodarczy o godz. 16 to sprzedaż nowych domów w USA w październiku. Oczekuje się spadku o 1 proc. miesiąc do miesiąca, a ostatnio odnotowano wzrost o 5,7 proc.

Pół godziny później kalendarium zamknie informacja z USA o aktywności w przemyśle FED Dallas za listopad. Inwestorzy oczekują poziomu 5,0, a ostatnio było 2,3.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ

Kontrakty terminowe na WIG20 rozpoczęły sesję od 25-punktowego wzrostu. Liczba otwartych pozycji oscyluje wokół 96 tys. Indeks blue chipów wzrósł na otwarciu o 1,16 proc. do poziomu 2188 pkt.

Sopharma, bułgarski producent i dystrybutor leków, zadebiutowała w poniedziałek na rynku głównym GPW po 8,0 zł, czyli 8,4 proc. powyżej kursu odniesienia 7,38 zł.

Złoty po piątkowej przecenie umocnił się w poniedziałek wobec euro o 0,91 proc. do poziomu 4,5041 a względem dolara o 1,43 proc. do poziomu 3,3861.