WIG20 na otwarciu sesji zyskiwał 0,5 proc., a WIG rósł o 0,3 proc. Wzrosty szybko przyspieszyły - kilkanaście minut po starcie notowań WIG20 był na 0,7-proc. plusie. Pierwsze minuty handlu w tym tygodniu przyniosły zatem potwierdzenie oczekiwań analityków z końcówki minionego. Większość  z nich była optymistami w odniesieniu do perspektyw na ten tydzień. Spodziewali się przynajmniej korekcyjnego odbicia w Warszawie po tym, jak w minionym tygodniu WIG20 stracił ponad 4 proc.

Wzrosty, choć nie tak dynamiczne, dominują też na innych europejskich parkietach. Francuski CAC40 i brytyjski FTSE250 zyskują po 0,1 proc., a niemiecki DAX rośnie o 0,2 proc. W poniedziałek dzień przerwy mieli inwestorzy w Japonii. Mieszane nastroje panowały na innych azjatyckich rynkach. Koreański Kospi wzrósł o 0,7 proc., a Hang Seng (indeks giełdy w Hongkongu) zyskał 0,2 proc. O 0,2 proc. spadł za to SSE Composite (indeks giełdy w Szanghaju). Bez jednoznacznego kierunku zakończyły się też piątkowe notowania w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Nasdaq100  wzrósł o 0,4 proc., a S&P500 zyskał 0,2 proc. O 0,1 proc. spadł za to Dow Jones. Niezdecydowanie amerykańskich inwestorów tłumaczyć można opublikowanymi w piątek niejednoznacznymi danymi z rynku pracy. Stopa bezrobocia w grudniu nieoczekiwanie spadła o 0,3 pkt proc., do 6,7 proc., podczas gdy eksperci oczekiwali, że utrzyma się na niezmienionym poziomie. Słabsze od oczekiwań okazały się za to dane dotyczące zmiany zatrudnienia. Zatrudnienie w sektorze rolniczym wzrosło o 74 tys. osób, podczas gdy eksperci oczekiwali zwyżki o 196 tys. osób. Zatrudnienie w sektorze prywatnym zwiększyło się zaś o 87 tys. osób, wobec prognozowanych 195 tys. osób.

Praktycznie pusty jest dzisiejszy kalendarz publikacji danych makroekonomicznych. Z ciekawszych wydarzeń na warszawskim parkiecie odnotować zależy zaplanowane na dzisiaj scalenie akcji Biotonu w stosunku 100:1. Akcjonariusze Awbudu mają zaś podjąć decyzję w sprawie emisji w ramach kapitału docelowego do 15 mln akcji.