W programie przeznaczono na nie 30 mln zł. Będzie to jeden z dwóch rodzajów tzw. zwrotnej (pozadotacyjnej) pomocy finansowej, oferowanej w „Kapitale ludzkim" (drugi to pożyczki dla osób, które chcą założyć działalność gospodarczą).
Wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej (prowadzących działalność gospodarczą) w formie preferencyjnych pożyczek, a także doradztwa biznesowego będzie udzielane w ramach tzw. projektu systemowego pod nazwą: „Wsparcie inżynierii finansowej na rzecz rozwoju ekonomii społecznej". Jest on realizowany w części „Kapitału ludzkiego", za którą odpowiada Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Resort pracy pełni funkcję tzw. instytucji pośredniczącej odpowiedzialnej za wdrożenie, monitorowanie i rozliczenie projektu.
Jednak na podstawie umowy zawartej przez z MPiPS rolę beneficjenta systemowego, czyli operatora środków finansowych, pełni Bank Gospodarstwa Krajowego. To on zarządza budżetem projektu (30 mln zł). Z tej puli będą udzielane preferencyjne pożyczki oraz świadczone usługi doradztwa na rzecz podmiotów ekonomii społecznej np. spółdzielni socjalnych, spółdzielni pracy, spółdzielni inwalidów i niewidomych czy organizacji pozarządowych.
Podmioty te ze względu na swą specyfikę i słabość ekonomiczną (prymat celu społecznego nad ekonomicznym) nie mają możliwości, aby powiększać swój kapitał korzystając z finansowania dostępnego na warunkach rynkowych. Pożyczki będzie można przeznaczyć na przedsięwzięcia służące rozszerzeniu działalności przedsiębiorstwa poprzez podejmowanie działań mających na celu zwiększenie osiąganych przychodów lub zatrudnienia (w tym na zakup materialnych i niematerialnych środków obrotowych i inwestycyjnych).