Dotacje dla firm z nowych programów regionalnych

Wszystkie nowe regionalne programy operacyjne oferują szeroki wachlarz pomocy finansowej dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Aktualizacja: 21.06.2015 21:50 Publikacja: 21.06.2015 21:00

Pieniądze dla firm będą dostępne w każdym nowym programie regionalnym

Pieniądze dla firm będą dostępne w każdym nowym programie regionalnym

Foto: Rzeczpospolita

Firmy ze Śląska, a więc województwa, które w okresie 2014–2020 będzie dysponowało największym budżetem na regionalny program operacyjny (RPO), mogą pozyskać pieniądze na badania, rozwój i innowacje, tworzenie lub rozwój istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego czy wdrożenie i komercjalizację innowacji produktowych oraz procesowych. Wspierane też będą technologie informacyjno-komunikacyjne w działalności gospodarczej (pomoc w nabyciu rozwiązań informatycznych wspierających procesy zarządcze, operacyjne i pomocnicze).

Śląskie firmy będą się też mogły ubiegać o euro na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii. Dofinansowanie będzie udzielane na modernizację i rozbudowę linii produkcyjnych, modernizację energetyczną budynków i zastosowanie technologii efektywnych energetycznie i energooszczędnych.

Na promocję też

W drugim co do wielkości programie (Małopolska) przedsiębiorcy będą mogli pozyskać euro na badania i innowacje w firmach. Chodzi w szczególności o projekty badawczo-rozwojowe, przedsięwzięcia dotyczące realizacji badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych w przedsiębiorstwach (także dużych). Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) będą też mogły pozyskać wsparcie (bony na innowacje) na zakup usług badawczo-rozwojowych w zakresie wzornictwa i ochrony własności intelektualnej.

W ramach promocji gospodarczej Małopolski małe i średnie firmy będą wspierane m.in. w ekspansji na rynki zewnętrzne (organizacja zagranicznych misji gospodarczych, konferencji, opracowywanie analiz rynków zagranicznych).

W programie są też pieniądze na rozwój i konkurencyjność małopolskich MŚP. W tym przypadku chodzi o wsparcie w postaci grantów oraz finansowania zwrotnego, m.in. na wykorzystanie wyników prac badawczo-rozwojowych do wprowadzenia na rynek nowych produktów (pierwsza produkcja). W Małopolsce przewidziano też euro na ekoprzedsiębiorstwa. Celem tej części programu jest umożliwienie zmniejszenia zapotrzebowania na energię i ciepło, jak również ograniczenie zużycia wody czy zwiększenie wykorzystania ciepła odpadowego (modernizacja energetyczna budynków, produkcja energii z odnawialnych źródeł energii czy energooszczędne technologie produkcji w MŚP).

W innych regionach będzie podobnie. Firmy będą mogły pozyskać pieniądze m.in. na budowę i rozbudowę zakładów produkcyjnych, eksport, technologie informacyjno-komunikacyjne czy odnawialne źródła energii.

Konkursy tuż-tuż

Większość regionów konkursy dla firm zaplanowała na III i IV kwartał br. Tak jest np. w Wielkopolsce (trzeci co do wielkości RPO), w której w III kw. ma być ogłoszony konkurs dotyczący wzmocnienia konkurencyjności MŚP, oraz na Pomorzu, w którym pierwsze konkursy mają być ogłoszone w IV kw.

Są też jednak województwa, w których nowe euro popłyną nieco wcześniej. Tak jest np. w Łódzkiem, w którym pierwszy konkurs na dotacje jest planowany na przełomie II i III kw. Pierwsze 12 mln euro trafi tam na uzbrojenie terenów inwestycyjnych.

Strony regionalnych programów operacyjnych

- Dolnośląskie www.rpo.dolnyslask.pl

- Kujawsko-Pomorskie www.mojregion.eu/programowanie-2014-2020/menu-c/proba.html

- Lubelskie www.npf.rpo.lubelskie.pl

- Lubuskie www.rpo.lubuskie.pl

- Łódzkie www.rpo.lodzkie.pl

- Małopolskie www.rpo.malopolska.pl

- Mazowieckie www.rpo.mazovia.pl/kategorie/perspektywa-2014-2020

- Opolskie www.rpo.opolskie.pl/rpo

- Podkarpackie www.rpo.podkarpackie.pl/rpo

- Podlaskie www.rpo.wrotapodlasia.pl

- Pomorskie www.rpo.pomorskie.eu

- Śląskie www.rpo.slaskie.pl

- Świętokrzyskie www.rpo-swietokrzyskie.pl/s,554,Programowanie_2014_2020.html

- Warmińsko-Mazurskie www.rpo.warmia.mazury.pl

- Wielkopolskie www.wrpo.wielkopolskie.pl

- Zachodniopomorskie www.rpo.wzp.pl

Opinia

Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju

Sukces regionalnych programów operacyjnych (RPO) w latach 2007–2013 mierzymy nie tylko wysokim poziomem wykorzystania pieniędzy unijnych, ale także ogromną liczbą dobrej jakości projektów przyczyniających się do poprawy warunków życia w regionach. Dlatego w nowym rozdaniu wsparcie zwiększające konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), głównie poprzez inwestycje, ale także rozwój kadr i kompetencji, przewidziane jest w programach regionalnych. Pozwoli to na lepsze dopasowanie pomocy do potrzeb rozwojowych firm wynikających z inteligentnych specjalizacji oraz regionalnych potencjałów. Główne jej kierunki będą koncentrowały się na projektach zwiększających aktywność inwestycyjną MŚP oraz skutkujących zwiększeniem zatrudnienia i trwałym ich rozwojem. Finansowana będzie rozbudowa przedsiębiorstw prowadząca do wdrożenia na rynek nowych produktów i usług, inwestycje w nowoczesne maszyny i sprzęt produkcyjny, a także działalność firm nastawiona na wzrost eksportu i zdobywanie nowych rynków zbytu. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na większy dostęp do kapitału zewnętrznego poprzez rozwój instrumentów finansowych (np. funduszy pożyczkowych i poręczeniowych). Będą one głównie wykorzystywane w działaniach dotyczących wzmacniania konkurencyjności, tworzenia firm, ale też inwestycji w badania i innowacje. Zakres wsparcia jest bardzo szeroki, a przedsiębiorcy, przede wszystkim z sektora MŚP, podobnie jak w poprzednim budżecie UE, będą oprócz samorządów głównymi beneficjentami funduszy unijnych.

Urzędy i agencje, które podzielą pieniądze dla przedsiębiorców z nowych programów regionalnych

We wszystkich województwach znane są już instytucje, które zajmą się podziałem dotacji dla firm z nowych regionalnych programów operacyjnych (RPO). W części województw będą to wyspecjalizowane w pomocy dla przedsiębiorców jednostki podległe marszałkom, w innych będą to wybrane departamenty (i wydziały) w urzędach marszałkowskich. Ten pierwszy przypadek dotyczy: Śląska (dotacje dla firm będzie tam dzielić Śląskie Centrum Przedsiębiorczości), Małopolski (Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości), Lubelskiego (Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości), Dolnego Śląska (Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca), Łódzkiego (Centrum Obsługi Przedsiębiorcy) i Opolskiego (Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki). Chodzi oczywiście o pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), bo środki z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w większości regionów będą dzielić wojewódzkie urzędy pracy. Na Mazowszu pieniądze dla firm (z EFRR i EFS) i innych beneficjentów podzieli tak jak dotąd Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

W pozostałych regionach dzielić będą departamenty w urzędach marszałkowskich. Na Podkarpaciu będzie to departament wspierania przedsiębiorczości, który poza pieniędzmi dla firm podzieli też euro dla instytucji otoczenia biznesu. W Lubuskiem będzie to departament zarządzania RPO. W Zachodniopomorskiem – wydział wdrażania RPO. – Jedyne odstępstwo to finansowanie zwrotne (m.in. pożyczki), których udzieli wybrany przez nas w przetargu operator, no i pieniądze z EFS, które podzieli WUP w Szczecinie – mówi „Rzeczpospolitej" Marcin Szmyt, dyrektor wydziału zarządzania strategicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. W Wielkopolsce będzie to departament wdrażania programu regionalnego, tak samo na Kujawach. W Świętokrzyskiem pieniądze z EFRR podzieli departament wdrażania EFRR, a pieniądze z EFS departament wdrażania EFS i Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach. Na Podlasiu funduszami dla przedsiębiorców zarządzać mają trzy departamenty: wdrażania RPO, rozwoju regionalnego i EFS, choć pieniądze z EFS podzieli WUP w Białymstoku. Odmienne od wszystkich podejście stosuje Pomorze. – Tak jak w okresie 2007–2013, kiedy to wybraliśmy Agencję Rozwoju Pomorza, tak i teraz wybierzemy w przetargu podmiot, który podzieli środki dla firm z EFRR – mówi „Rzeczpospolitej" Radomir Matczak, dyrektor Departament Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Euro z EFS podzieli tam WUP w Gdańsku.

Fundusze europejskie
Polska prezydencja przygotuje grunt pod negocjacje budżetu UE
Fundusze europejskie
Wkrótce miliardy z KPO trafią do Polski. Wiceminister finansów podał datę
Fundusze europejskie
Horizon4Poland ’24 - fundusze europejskie na polskie projekty B+R!
Fundusze europejskie
Pieniądze na amunicję i infrastrukturę obronną zamiast na regiony
Fundusze europejskie
Piotr Serafin bronił roli regionów w polityce spójności
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem