Na trwającym właśnie szczycie UE, przywódcy spróbują uzgodnić nowy budżet na lata 2014 – 2020. Największym oponentem sugerowanego planu jest Wielka Brytania. Jednak już teraz pojawiają się głosy, że Londyn prawdopodobnie złagodzi swoje stanowisko. Bez względu na wynik negocjacji pewnym jest, że nastąpią zmiany w alokacji środków. W przypadku Polski, bardzo duża część budżetu przekazana zostanie na innowacje, kosztem wydatków na m.in. drogi i infrastrukturę. Na badania naukowe oraz rozwój technologiczny ma być przeznaczone nawet 19 proc. z całej puli dedykowanej naszemu krajowi.
Jest już niemal pewne, że w najbliższej perspektywie budżetowej położony zostanie mniejszy nacisk na redukowanie barier rozwojowych, a większy na innowacje, edukację i technologie cyfrowe. Tu priorytetem ma być zwiększenie innowacyjności gospodarki, w tym wdrażanie nowoczesnych technologii w przedsiębiorstwach, zapewnienie warunków do wzrostu popytu na badania naukowe, a także podwyższenie stopnia komercjalizacji tych badań. Ważne dla nas będzie też zwiększenie wykorzystania technologii cyfrowych w biznesie.
– Te założenia są dla na naszego kraju bardzo ważne i powinny przyczynić się do rozwoju polskiej nauki, a także do unowocześnienia rodzimej gospodarki. Bez innowacyjnych rozwiązań technologicznych, nie będziemy w stanie konkurować z innymi krajami. Rozwój tych obszarów jest o tyle ważny, że na polskich uczelniach mamy dużo ciekawych rozwiązań technicznych, które mogą być cenne dla przedsiębiorców, ale nie potrafimy ich skomercjalizować. Głównym powodem jest brak funduszy na badania i rozwój co powoduje, że wiele projektów pozostaje w fazie prototypu – mówi Szymon Gawryszczak, prezes Agencji Rozwoju Innowacji.
Innowacje po polsku Do tej pory polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) zainwestowały w innowacje aż 34 miliarda złotych .
- Innowacje wdrożyła co szósta firma przemysłowa i co ósma usługowa. Przeciętnie przedsiębiorstwo przemysłowe wydało na ten cel 5,7 miliona, a usługowe 5 milionów złotych – informuje Szymon Gawryszczak, prezes Agencji Rozwoju Innowacji.