Pogarszająca się w ostatnich latach kondycja psychiczna pracowników staje się coraz większym problemem dla nich samych, ich przełożonych, a także dla pracodawców, którzy ponoszą rosnące koszty zwolnień L4 z powodu zaburzeń psychicznych. Ten problem odczuwają firmy na całym świecie, w tym w Polsce.
Potwierdzają to statystyki ZUS, jak też niedawny raport Medicover, który powstał na bazie analizy danych ponad 471 tys. pracowników. Według niego w ubiegłym roku liczba absencji chorobowych spowodowanych przez epizod depresyjny wzrosła w Polsce do prawie 30 w przeliczeniu na tysiąc pracowników. To o połowę więcej niż w pierwszym roku pandemii i dwukrotnie więcej niż w 2019 r. W podobnym tempie zwiększała się liczba dni na L4 z powodu nawracającej depresji – do 10 w 2021 r.
Koszty niezaangażowania
Jednak koszty absencji chorobowych to nie wszystko. Według tegorocznego badania Instytutu Gallupa „State of the Global Workplace” tylko co piąty pracownik na świecie (21 proc.) czuje się zaangażowany w swoją pracę. W Europie, w tym w Polsce, ten wynik jest jeszcze gorszy (i najniższy na świecie), bo zaangażowanie w pracę zadeklarowało zaledwie 14 proc. badanych. Jak zwraca uwagę ekspert Gallupa, Jake Herway, wskazywany przez większość pracowników brak zaangażowania przekłada się na wymierny koszt zmniejszonej produktywności firm, który w skali globalnej sięga 7,8 biliona dolarów rocznie.
Firmom nie będzie łatwo zmniejszyć ten koszt, skoro w sondażu Gallupa aż 44 proc. pracowników narzeka na nadmierny stres w pracy, a według niedawnego badania firmy Human Power niemal ośmiu na dziesięciu pracujących Polaków czuje się zmęczonych. Co więcej, aż trzech na czterech wskazało, że są w kiepskiej kondycji psychicznej, którą najpierw przed dwoma laty podkopał wybuch pandemii Covid-19, a teraz osłabia ją wojna w Ukrainie i związany z nią kryzys inflacyjny.
Jak przypominają eksperci HR, zaraz po wybuchu pandemii wielu pracodawców dostrzegło i szybko zareagowało na psychiczne problemy pracowników. Małgorzata Czernecka, psycholog, ekspertka ds. wellbeingu i szefowa Human Power, potwierdza, że zdrowie psychiczne jest dzisiaj ważnym tematem dla coraz większej grupy firm. Znaczenie zyskuje edukacja w zakresie radzenia sobie w sytuacji obniżonego nastroju, a szkolenia i webinary dotyczące depresji, uzależnień czy wypalenia zawodowego coraz częściej realizowane są w formule otwartej dla pracowników i menedżerów.