Materiał powstał we współpracy z Forum Ekonomicznym
Czas nowych liderów – razem kształtując przyszłość. Jak należy rozumieć hasło tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu?
Przede wszystkim jako odpowiedź na te zmiany, które zachodzą wokół nas. Obecnie w historii ludzkości czas jest zupełnie wyjątkowy. Żyjemy na przełomie epok. Na naszych oczach sztuczna inteligencja, technologie, zmieniają zupełnie swój charakter, stają się towarzyszami człowieka, zaczynają współdecydować o tym wszystkim, co robimy. Rewolucja technologiczna przyspieszyła w niespotykany sposób. W związku z tym ludzie muszą rozumieć, jakie wyzwania niesie ze sobą sztuczna inteligencja w życiu gospodarczym, społecznym, publicznym, jakie wyzwania wiążą się z obecnością w cyberprzestrzeni. I to jest dzisiaj naszym zdaniem kwestia absolutnie podstawowa.
Co więcej, miałem okazję przyjrzeć się ostatnim wielkim amerykańskim inwestycjom w Europie. Zawsze wiązały się z umowami z rządami poszczególnych krajów, czy to w Finlandii, w Szwecji, we Francji, w Niemczech, czy w Polsce. Za każdym razem każdy z tych krajów z entuzjazmem ogłaszał, że dzięki tej właśnie inwestycji będzie nową Doliną Krzemową. Tak wyglądała francuska, niemiecka, szwedzka, fińska odpowiedź na wyzwania nowej epoki rewolucji technologicznej. Wydaje się, że w Polsce powinniśmy jednak iść trochę inną drogą.
Jaką?
Powinniśmy dążyć do tego, żeby za wszelką cenę wykreować własny potencjał – poprzez współpracę i konsolidację, zarządzanie tymi aktywami, którymi dysponujemy, żeby stać się rzeczywiście partnerem dla wielkich korporacji, które dzisiaj nadają ton postępowi. Musimy ukształtować takie zasady współpracy między na przykład uczelniami technicznymi, organami administracji publicznej, aby ten potencjał rozbudowywać, aby mógł być lepiej wykorzystywany. I z tego też powodu podpisaliśmy porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji, z Uniwersytetem Warszawskim, z Akademią Górniczo-Hutniczą, z Politechnikami w Krakowie, w Poznaniu, we Wrocławiu, aby przygotować wewnątrz programu Forum Ekonomicznego cały ogromny blok wydarzeń związanych ze sztuczną inteligencją – Forum AI.
Co się będzie działo podczas Forum AI?
Będziemy mieli pięć położonych obok siebie sal, gdzie odbędzie się od 50 do 60 różnego rodzaju wydarzeń – paneli dyskusyjnych, prezentacji książek, raportów, krótkich rozmów. To pod tym względem nowość w stosunku do tego, co dotychczas działo się na Forum Ekonomicznym. Dotychczas zawsze uważaliśmy, że naszymi najważniejszymi gośćmi są przedstawiciele sektora biznesowego i administracji publicznej. Dzisiaj wydaje się, że w związku z wyzwaniami, o których wspomniałem, do absolutnie kluczowej roli urastają przedstawiciele świata nauki. Ci, którzy są zaangażowani bezpośrednio w tworzenie różnych rozwiązań składających się na naszą odpowiedź dotyczącą wyzwań związanych ze sztuczną inteligencją.
Kto będzie gościem Forum AI?
Wśród najważniejszych gości na pewno trzeba wymienić sygnatariuszy naszego porozumienia: Krzysztof Gawkowski – wicepremier i minister cyfryzacji, oraz przedstawiciele władz największych polskich szkół wyższych: prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej, przedstawiciel Politechniki Wrocławskiej, prof. Kamil Staniec, prorektor ds. kształcenia Politechniki Wrocławskiej i dr hab. inż. Paweł Pławiak, prof. PK, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej.
Jakie będą inne główne obszary dyskusji podczas tegorocznego Forum?
Oczywiście wojna w Ukrainie i jej konsekwencje, poza tym Trójkąt Weimarski, Wyszehrad, ale też kultura. Będziemy gościć ponad 30 różnego rodzaju autorów książek, które będziemy prezentować w trakcie trwania Forum. Program wszystkich wydarzeń jest bardzo bogaty – w tej chwili obejmuje 370 pozycji. Na pewno będzie ich więcej.
Zależy mi również na jak najszerszej dyskusji o Zielonym Ładzie. To jest wielkie wyzwanie dla Europejczyków. Oczywiście odejście od paliw kopalnych na rzecz energii odnawialnej jest z punktu widzenia Europy racjonalnym rozwiązaniem, bardzo potrzebnym. Ale harmonogram tego odejścia musi być przekonstruowany – po prostu nie da się równolegle i błyskawicznie modernizować infrastruktury energetycznej, mieszkaniowej, transportowej czy komunikacji publicznej. Na przykład terminy zawarte w dyrektywie dotyczącej zeroemisyjności budynków zakładają, że w Polsce trzeba dziennie modernizować kilka tysięcy budynków. Przecież to jasne, że tak nie da się zrobić, harmonogramy dotyczące Zielonego Ładu są zbyt ambitne. Europa Środkowa nie ma zakumulowanych aż tak wielu środków jak Europa Zachodnia, musimy to rozłożyć na zupełnie inny czas.
I trzeba jeszcze pamiętać, że procesy towarzyszące realizacji Zielonego Ładu mogą doprowadzić do wzrostu napięć – zarówno globalnych, jak i wewnątrz Europy.
Jakiego rodzaju napięcia ma pan na myśli?
Na przykład poprzez dobrowolne podcinanie gałęzi europejskiej gospodarki, czyli przemysłu samochodowego, w którym zatrudnionych jest kilkanaście milionów ludzi. Jak ją można podciąć? Odcinając od rynku światowego na przykład poprzez wprowadzenie ceł ochronnych na chińskie samochody elektryczne. Wtedy pojazdy europejskie nie będą mogły być swobodnie sprzedawane w Chinach czy w Indiach. Pojawią się retorsje i to jest zrozumiałe. Czyli będziemy mieli wzrost napięcia i w skali międzynarodowej, i w Unii, gdzie zahamuje nam sektor motoryzacyjny.
To tylko jeden z przykładów. W szerszej skali oznacza to, że przemyślenia wymaga sposób dojścia do bardzo ambitnych celów, które zostały sformułowane w Europie. I o tym również będziemy szeroko dyskutować podczas Forum.
Wspomniał pan o porozumieniu z resortem cyfryzacji i uczelniami technicznymi. Zawarliście też inne porozumienie – z Ministerstwem Nauki. Czego dotyczy?
Promocji naszych studentów i młodych pracowników nauki. Forum będzie tym miejscem, gdzie będziemy takich ludzi prezentować. Przez to jego program będzie bogatszy, lepszy i myślę, że też dobrze przysłużymy się promocji tego, co na naszych uczelniach jest najlepsze – także poza granicami kraju.
Forum po raz piąty będzie odbywać się w Karpaczu. Warto było zmieniać lokalizację?
Warunki dla organizacji wydarzenia są po prostu lepsze. Nie musimy budować aż tak wielkiej infrastruktury jak w Krynicy. Dzięki temu poziom profesjonalizmu związany z samą organizacją Forum istotnie wzrósł. Jeżeli nie musimy się martwić o namioty, o toalety, o ochronę – to najzwyczajniej w świecie mamy więcej czasu na to, aby dobrze przygotować wydarzenie. Odbudowaliśmy poziom zatrudnienia w Instytucie Studiów Wschodnich, który znów wynosi 48 osób, a licząc z osobami czasowo zatrudnionymi przy organizacji Forum, mamy już ponad 60 pracowników. Dysponujemy teraz większymi zdolnościami organizacyjnymi, na przykład większym potencjałem, jeżeli chodzi o zapraszanie, zwłaszcza gości zagranicznych. Pod tym względem to była decyzja dobra, bardzo dobra.
Ile gości będzie w tym roku na Forum?
Przekroczymy poziom zeszłoroczny, kiedy mieliśmy 5,5 tys. gości i około 600 przedstawicieli mediów. Wyraźnie widać, że ludzie nie tylko w Polsce, ale i w Europie wrócili do normalnego rytmu życia. Takiego, w którym jest miejsce na wyjazdy na wielkie międzynarodowe konferencje, w którym jest miejsce na budowę relacji, w którym jest miejsce na przyglądanie się temu, jak niektóre problemy rozwiązują inni.
Sukces frekwencyjny już wyraźnie widać po rejestracji. Ponad 3700 osób zgłosiło gotowość udziału w konferencji. Zawsze jest tak, że na koniec lipca osiągamy poziom mniej więcej połowy rejestracji. To nie oznacza, że będziemy mieli 7 tys. gości, ale myślę, że na pewno będzie ich znacznie więcej niż w ubiegłym roku.
Kto będzie człowiekiem roku Forum Ekonomicznego?
W tej chwili trwa głosowanie. Członkowie Rady Programowej, których jest ponad 40, do 22 lipca mieli możliwość nominować osoby, instytucje, firmy, które ich zdaniem powinny otrzymać wyróżnienie Forum Ekonomicznego. Mamy więc osiem osób zgłoszonych w kategorii człowiek roku, dziesięć firm zgłoszonych w kategorii firma roku, cztery podmioty zgłoszone w kategorii organizacja pozarządowa oraz dwie instytucje i osoby zgłoszone w kategorii nagrody specjalnej. Wśród zgłoszonych jest m.in. prezydent Republiki Czeskiej Petr Pavel, prezydent Republiki Gruzji Salome Zurabiszwili czy wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Wśród firm mamy ING Bank Śląski, Budimex, Press Glass, Grupę Żabka, InPost – jednym słowem pełne spektrum tych możliwości. W tej chwili trwa głosowanie, z wynikami będziemy mogli zapoznać się – i to nowość – już 30 sierpnia, na trzy dni przed rozpoczęciem Forum.
Skąd ta zmiana? Dotychczas laureaci byli ogłaszani podczas trwania Forum.
W ubiegłym roku postanowiliśmy, że będzie lepiej szybciej przeciąć spekulacje, które trwały jeszcze podczas konferencji. Chodziło też o to, żebyśmy mieli trochę spokoju, żeby lepiej przygotować obrady Forum.
Materiał powstał we współpracy z Forum Ekonomicznym