Projekt poważnych zmian w zakresie podatku VAT, które stanowią kolejny element uszczelniania systemu podatkowego, Ministerstwo Finansów przedstawi jeszcze w tym miesiącu. A wiceminister finansów Wiesław Jasiński przedstawił główne punkty tego projektu w środę w Krynicy.
Kaucja za rejestrację
– W nowym pakiecie znajdą się m.in. zapisy dotyczące rejestrowania i wyrejestrowania podatników VAT – mówił Jasiński podczas panelu zorganizowanego przez EY „Walka z szarą strefą i wyłudzeniami podatkowymi – czy przestępcy są już w odwrocie". Jak wyliczał, niektóre podmioty przy rejestrowaniu firmy będą musiały obowiązkowo płacić tzw. kaucję rejestracyjną. Dotyczyć to będzie m.in. podmiotów już wcześniej działających i mających zaległości podatkowe lub skazanych za przestępstwa skarbowe. Dla podmiotów rejestrujących się w tzw. wirtualnych biurach wprowadzona zostanie kaucja fakultatywna. Z kolei na pełnomocnikach wnioskujących o rejestrację ciążyć będzie solidarna odpowiedzialność z podmiotem faktycznie zakładającym firmę.
Minister Jasiński podkreślał, że część firm zostanie z rejestrów wykreślona – chodzi o podmioty fikcyjne, które nie działają, nie składają deklaracji, nie ma z nimi żadnego kontaktu na wezwanie lub takie, które wystawiają fikcyjne faktury. – Mechanizmy rejestrowania i wyrejestrowania traktujemy jako podstawowe w walce z karuzelami podatkowymi – mówił Jasiński. Ale to nie koniec poważnych zmian. Wiceminister przyznał, że rozpatrywane jest wprowadzenie obligatoryjnego comiesięcznego rozliczania się z VAT dla nowych firm przez ich pierwszy rok działalności. Byłoby to duże utrudnienie dla uczciwych firm, ale pomogłoby walczyć z oszustwami na VAT przez tzw. firmy słupy. – Przy kwartalnym rozliczaniu VAT reakcja fiskusa na nieprawidłowości następuje średnio po czterech miesiącach, przy miesięcznym termin ten skraca się o dwa miesiące – wyliczał minister.
Ostre podejście
Fiskus chce także wrócić do jednej ze swoich najostrzejszych broni – sankcji za wyłudzenia VAT. Zaniżenie podatku do zapłaty lub zawyżenie podatku do zwrotu oznacza karę w wysokości 30 proc. wartości faktury, a za wystawianie fikcyjnych faktur – 100 proc. – O takich rozwiązaniach także myśleliśmy, ale ze względu na ich rygoryzm wobec przedsiębiorstw nie było zgody na ich wprowadzenie. Dziś klimat jest inny, jeśli ma to na celu ograniczenie przestępczości, to zostaną one wprowadzone – komentował dla „Rzeczpospolitej" Jarosław Neneman, wiceminister finansów w rządzie PO.
Minister Jasiński ujawnił także, że mechanizmem odwróconego VAT objęte zostaną procesory i dyski twarde. Fiskus myśli też o innych produktach, ale wiceminister nie podał szczegółów. Planowana jest także nowelizacja kodeksu karnego skarbowego, która ma przewidywać rezygnację z tzw. czynnego żalu (bo był nadużywany przez oszustów), zaś w zakresie podatku akcyzowego nastąpią zmiany dotyczące zwolnień z akcyzy tzw. alkoholu skażanego.