Specjalnym gościem EKS będzie premier Beata Szydło. Pojawi się na debacie „Miasta XXI wieku. Czy burmistrzowie mogą zmienić świat", która odbędzie się w czwartek 6 kwietnia o godz. 13.30.
Okazja do spotkania szefowej rządu i władz lokalnych będzie szczególna. To samorządy były kluczowym ogniwem przy wdrażaniu programu Rodzina 500+. Bez ich zaangażowania realizacja programu po prostu by się nie udała. Teraz samorządowcy zapewne oczekują informacji, na jakich nowych platformach będzie odbywała się dalsza współpraca. Szczególnie interesujące mogą być plany rządu dotyczące podwyżki kwoty wolnej od podatku, co bez odpowiednich rekompensat zuboży budżety gmin i miast. Ważne jest także, jak premier wyobraża sobie nową politykę rozwoju regionalnego. Warto przypomnieć, że skuteczna polityka regionalna to jeden z filarów „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" przedstawionego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. W planie zapowiedziano m.in. włączenie małych miast i obszarów wiejskich w procesy rozwojowe.
Wizyta Beaty Szydło przypada na drugi dzień II Europejskiego Kongresu Samorządów, a rozpoczyna się on już we wtorek, 5 kwietnia. Kongres, którego partnerem jest Kraków (obędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków), to ponad 70 wydarzeń podzielonych na siedem bloków tematycznych. Organizator, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich (organizator także Forum Ekonomicznego w Krynicy), spodziewa się w sumie ok. 1500 przedstawicieli samorządów, administracji publicznej, rządów i parlamentów, organizacji pozarządowych i biznesu z całej Europy. Wśród gości znaleźć się mają także m.in. Anna Zalewska – minister edukacji, Witold Bańka – minister sportu, Jacek Kurski – prezes TVP, Paweł Szefernaker – minister w Kancelarii Premiera, Krzysztof Kwiatkowski – prezes Najwyższej Izby Kontroli, czy Jan Krzysztof Bielecki – przewodniczący Rady Partnerów EY.
Pierwszy dzień Kongresu zamknie uroczysta gala „Lider samorządu", podczas której nagrodzeni zostaną najlepsi samorządowcy w trzech kategoriach: gmin wiejskich, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz miast na prawach powiatu. Organizatorem konkursu „Lider samorządu" jest dziennik „Rzeczpospolita" oraz ISW.
W zeszłym roku wręczyliśmy lokalnym włodarzom szczególne wyróżnienia z okazji 25-lecia samorządów. W tym roku takiej okazji już nie ma, ale oceniliśmy osiągnięcia wójtów, burmistrzów i prezydentów miast przez ostatnich dziesięć lat. Po analizie obiektywnych danych dotyczących wszystkim gmin i miast wyłuskaliśmy te, które mogą się pochwalić m.in. największą dynamiką dochodów, inwestycji, a także największym wzrostem liczby ludności i wysokim poziomem wykorzystania funduszy unijnych. Dodatkowym warunkiem wzięcia udziału w konkursie było sprawowanie władzy co najmniej drugą kadencję. Wyniki konkursu poznamy już we wtorek wieczorem.