W raporcie Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów, który przygotowali ekonomiści Banku Millennium, wskazano, że liderami wdrażania nowych technologii są województwa: mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie i pomorskie. Co ciekawe, nie znalazło się tam województwo śląskie.
Jak mówił Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, skala przemysłu działającego w danym regionie nie zawsze jest czynnikiem decydującym o innowacyjności.
– W regionach o niskim stopniu uprzemysłowienia, takich jak Białystok, Lublin czy Rzeszów, duży wpływ na potencjał innowacyjny ma kapitał społeczny i wzajemne zaufanie, jakie obserwujemy w tych województwach – mówił Grzegorz Maliszewski podczas prezentacji raportu.
Ekosystem dla biznesu
– Skuteczne wdrażanie innowacji ma miejsce wtedy, gdy sprawnie współpracują ze sobą trzy podmioty: biznes, nauka i władze samorządowe – mówił Rafał Pawełczak, dyrektor naczelny ds. strategii i innowacji KGHM. Jego zdaniem skuteczne wdrażanie technologii istnieje wtedy, gdy oparte jest na efektywnej współpracy biznesu, nauki i władz samorządowych.
Opisując modelową drogę, jaką przebywa pomysł do globalnej komercjalizacji, Paweł Surówka, prezes PZU Życie, wskazywał, że należy stworzyć odpowiedni ekosystem.