W ubiegłym roku nakłady tych firm na IT powiększyły się o blisko 20 proc. i podobny ma być średni roczny wzrost w najbliższych kilku latach – przewiduje firma badawcza DiS, od 13 lat analizująca rodzimy rynek. We wcześniejszych latach dynamika rynku była o połowę mniejsza.
Przedsiębiorstwa będą więcej inwestować w IT w dużym stopniu dzięki pieniądzom z Unii. Ponad 8 mld euro będzie przeznaczone na program „Innowacyjna gospodarka“, a w jego ramach co najmniej jedna dziesiąta unijnych pieniędzy wydana zostanie na informatykę, głównie w sektorze MSP.
– Oznacza to, że inwestycje firm w rozwiązania informatyczne wspierające biznes mogą się zwiększyć nawet o kilkaset milionów zł rocznie – uważa Andrzej Dyżewski, szef DiS.
Tendencje na polskim rynku są więc podobne do przewidywanych przez IDC i Gartnera na rynku globalnym. Według ostatnich prognoz tych firm analitycznych w tym roku i w latach kolejnych wydatki średnich i małych firm na IT powiększać się będą o 8 – 10 proc., podczas gdy cały światowy rynek wzrośnie o 5,5 – 6 proc.
W Polsce rozwiązania informatyczne dla średnich i małych przedsiębiorstw to domena rodzimych producentów oprogramowania, jakkolwiek także tacy potentaci jak SAP i Oracle mają ofertę dla mniejszych przedsiębiorstw. Jednak to rodzime ComArch, BPSC, Teta, Asseco są głównymi dostawcami IT dla średnich i małych firm. Szacuje się, że udział polskich firm w całym rynku oprogramowania biznesowego (ERP) dla przedsiębiorstw wynosi blisko 30 proc.