Już po raz trzeci z rzędu roczne sprawozdanie finansowe UE zostało pozytywnie zaopiniowane przez audytorów zewnętrznych - poinformowała Komisja Europejska.
Poprawie uległa zwłaszcza ocena dokonywanych płatności. Znacznie mniej nieprawidłowości było zwłaszcza w przypadku pomocy przyznanej regionom UE. - W obecnym klimacie gospodarczym obywatele szczególnie potrzebują zapewnienia, że funduszami UE zarządza się wydajnie i że wydaje się je gospodarnie - stwierdził Algirdas Šemeta, komisarz ds. podatków, unii celnej, audytu oraz zwalczania nadużyć finansowych. - Jest to jeden z głównych priorytetów Komisji. Jesteśmy zadowoleni z faktu, iż zgodnie z oceną Trybunału Obrachunkowego zarządzanie finansami UE uległo poprawie. Zawsze można jednak zrobić więcej i w związku z tym Komisja będzie kontynuowała swoje działania na rzecz zapewnienia właściwego rozliczania i odpowiedniego wydawania funduszy unijnych.
W ocenie audytorów sprawozdania są prawdziwe i rzetelne, co oznacza opinię pozytywną. Jeśli chodzi o płatności, Komisja po raz pierwszy zdołała zmniejszyć całkowitą liczbę nieprawidłowości dotyczących wydatków UE do poziomu poniżej 5 proc. Oznacza to, że co najmniej 95 proc. wszystkich płatności dokonanych w 2009 roku było prawidłowe.
W opinii Komisji Europejskiej sytuacja w przypadku wydatków na spójność (tj. pomoc dla regionów UE i w celu pobudzenia wzrostu zatrudnienia) mogłaby być jeszcze wyraźniejsza.
Wartość środków odzyskanych z tytułu stwierdzonych nieprawidłowości od wykonawców projektów lub od odpowiedzialnych organów krajowych jest coraz większa, co dowodzi, że Komisja jest zdecydowana, by w czasach kryzysu finansowego chronić budżet UE. Wartość odzyskanych środków i korekt finansowych potwierdzonych lub uzgodnionych w 2009 r. wzrosła do 3,3 mld euro, podczas gdy w 2008 r. wynosiła ona 2,9 mld euro.