Prezesi i dyrektorzy generalni największych firm świata przyjechali na tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos w dużo lepszych nastrojach niż w dwóch poprzednich latach. O ile wtedy optymiści prognozujący wzrost przychodów swych firm byli w mniejszości, to teraz mają zdecydowaną przewagę nad bardziej ostrożnymi kolegami, choć nie brakuje wśród nich obaw – wynika z 14. już edycji globalnego badania wysokiej kadry zarządzającej (Global CEO Survey), które firma doradcza PwC ogłosiła w pierwszym dniu spotkania w Davos.
Najbardziej sceptyczni co do rozwoju swego biznesu są w tym roku prezesi firm z Europy Zachodniej. Wśród nich tylko niespełna czterech na dziesięciu jest przekonanych o wzroście przychodów swych firm w tym roku, w porównaniu z 48-proc. światową średnią. Zdecydowanie bardziej optymistycznie nastawieni są Niemcy, gdzie o rozwoju mówi 80 proc. szefów.
[srodtytul]Polska euforia[/srodtytul]
Według raportu, który powstał na podstawie ankiet ponad 1,2 tys. prezesów dyrektorów generalnych z 70 krajów, optymizm szefów wrócił już prawie do poziomu sprzed kryzysu finansowego, do czego przyczyniły się głównie dobre nastroje w Azji i obu Amerykach. W rezultacie łącznie aż 88 proc. prezesów zakłada z dużą lub średnią pewnością wzrost przychodów swej firmy w ciągu tego roku, w perspektywie trzech lat mówi zaś o tym aż 94 proc. menedżerów.
Jeszcze lepsze nastroje panują wśród 71 polskich prezesów, których opinie PwC zbadała w styczniu br. – Polacy wręcz tryskają optymizmem – komentuje Olga Grygier, prezes PwC w Polsce, zwracając uwagę na radykalizm nastrojów polskich menedżerów. O ile w latach kryzysu przewyższali pesymizmem kolegów z innych państw, o tyle teraz górują nad nimi optymizmem. Jak jednak zaznacza Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC, ten optymizm nie jest bezwarunkowy, a podszyty wieloma obawami. Widać to też w działaniach planowanych przez menedżerów, którzy ostrożnie planują wzrost zatrudnienia, a są gotowi do zaciskania pasa i do zmiany strategii. Wśród zagrożeń najczęściej wymienianych przez światowych szefów są: niepewność w gospodarce i groźba recesji, wysoki deficyt publiczny i ryzyko przeregulowania gospodarki.