Można tam komentować projekty: Planu Urządzenia Lasu, Prognozy Oddziaływania na Środowisko Planu Urządzenia Lasu, Programu Ochrony Przyrody i Planu Zadań Ochronnych obszaru Natura 2000.
W puszczy zakończyły się właśnie prace związane z tworzeniem nowych planów urządzania lasów w nadleśnictwach. Zbierane były m.in. informacje o liczbie drzew, ich wieku, siedliskach zwierząt, ptaków i roślin, słowem spisywane było wszystko, co ułatwi zaplanowanie gospodarki leśnej na najbliższe dziesięć lat - na tyle bowiem tworzone są plany urządzania lasów.
Portal udostępnia informacje i dane dotyczące opracowania planów i programów. Białostockim leśnikom zależy, by przy sporządzaniu ostatecznych dokumentów związanych z gospodarką leśną w puszczy uwzględnić uwagi zainteresowanych osób i instytucji. - Chcemy, by w konsultacjach wzięli udział wszyscy zainteresowani - deklaruje Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
To ważne, bo gospodarka leśna w Puszczy Białowieskiej budzi spory pomiędzy rządem, ekologami a lokalną ludnością.
Resort środowiska zmniejszył ze 111 tys. metrów sześc w ubiegłym roku do 46 tys. metrów sześc w tym, dozwolone pozyskanie drewna z puszczy. Dla okolicznych mieszkańców, którym już teraz brakuje surowca, choćby na opał, to fatalna wiadomość. - Czujemy się karani za to, że nie zgodziliśmy się na rozszerzenie parku narodowego na teren całej puszczy - mówi Albert Litwinowicz, wójt gminy Białowieża.