Reklama

Dzia­ła pra­wie 2,2 mi­lio­na firm

Zmie­nia się struk­tu­ra polskich przedsiębiorstw: jest mniej samozatrudnionych, wię­cej najmniejszych spółek

Publikacja: 07.01.2012 01:17

Dzia­ła pra­wie 2,2 mi­lio­na firm

Foto: ROL

Pod ko­niec li­sto­pa­da, jak wy­ni­ka z da­nych Za­kła­du Ubez­pie­czeń Spo­łecz­nych, ist­nia­ło 2,188 mln pod­mio­tów go­spo­dar­czych, czyli o  ok. 37 tys. wię­cej niż rok wcze­śniej. W 2010 r. by­ło to o po­nad 87 tys. wię­cej, a trzy la­ta te­mu – o 132 tys.  Widać więc, że w ze­szłym ro­ku po­wsta­ło znacz­nie mniej no­wych firm niż w la­tach po­przed­nich.

Ale  zmie­ni­ła się rów­nież struk­tu­ra no­wych przed­się­biorstw.  O kil­ka­dzie­siąt ty­się­cy zmniej­szy­ła się licz­ba no­wych jednoosobowych biz­ne­sów, za to o kil­ka ty­się­cy wzro­sła licz­ba ma­łych firm za­trud­nia­ją­cych do pię­ciu osób.  Z da­nych ZUS wy­ni­ka, że  w ze­szłym ro­ku  licz­ba jed­no­oso­bo­wych firm zwięk­szy­ła się o 18 tys. (w 2010 r. o ok. 75 tys., a w 2009 r. o 103 tys.). Za to w cią­gu trzech ostat­nich lat po­wsta­ło po­nad 60 tys. no­wych firm  z jednym – pięcioma pra­cow­ni­ka­mi, w tym 16,5 tys. w ze­szłym ro­ku (w 2010 r. – 11 tys.).

– Ta ten­den­cja jest waż­na, po­ka­zu­je po­wol­ny roz­wój naj­mniej­szych firm – tłu­ma­czy Mał­go­rza­ta Star­czew­ska-

-Krzysz­to­szek, głów­na eko­no­mist­ka PKPP?Le­wia­tan. Przy­po­mi­na, że jed­nym z naj­po­wa­żniej­szych pro­ble­mów roz­wo­ju ma­łych i śred­nich firm są kosz­ty za­trud­nia­nia pra­cow­ni­ków: – Do­dat­ko­wo przed­się­bior­ca ja­ko pra­co­daw­ca za­czy­na po­no­sić kar­ną od­po­wie­dzial­ność. Wie­le osób te­go się oba­wia – do­da­je eko­no­mist­ka.

Gor­szy kli­mat, lep­sze fi­nan­se

Przed­się­bior­cy przy­zna­ją, że ze­szły rok był trud­ny.  – Co praw­da wzrost go­spo­dar­czy wy­nie­sie oko­ło 4 proc., ale in­fla­cja rów­nież by­ła wy­so­ka , w gra­ni­cach 4 proc. – tłu­ma­czy Ce­za­ry Kaź­mier­czak, pre­zes Związ­ku Przed­się­bior­ców i Pra­co­daw­ców: – Z na­szych ba­dań wśród sze­fów ma­łych i śred­nich firm wy­ni­ka, że  większość na­sta­wia się na prze­cze­ka­nie i na sta­gna­cję. Nie ma kli­ma­tu dla roz­wo­ju przed­się­bior­czo­ści.

Reklama
Reklama

Mie­czy­sław Hisz­pań­ski, przed­się­bior­ca z Olsz­ty­na, do­da­je: – Je­śli w ostat­nich la­tach wy­je­cha­ło z Pol­ski po­nad mi­lion osób, mo­żna ich na­zwać przed­się­bior­czy­mi i to oni bę­dą za­kła­da­li fir­my, ale nie w Po­ls­ce.

Ale zdaniem Ra­fa­ła Ant­cza­ka  z  De­lo­it­te pe­sy­mizm biz­ne­su do­ty­czą­cy  per­spek­tyw roz­wo­ju przed­się­bior­czo­ści nie wy­ni­ka z kon­dy­cji fi­nan­so­wej firm: – Gdy po­rów­na się da­ne NBP o de­po­zy­tach zło­tów­ko­wych, ja­kie ma­ją pry­wat­ni przed­się­bior­cy, to one wzro­sły w  13 proc. od li­sto­pa­da 2008 r., czy­li od po­cząt­ku kry­zy­su. Wy­no­szą pra­wie 19,7 mld zł. A wszyst­kie  de­po­zy­ty, bez względu na wa­lu­tę, wy­no­si­ły pod ko­niec li­sto­pa­da po­nad 22,2 mld zł.

Mą­dra po­li­ty­ka

Prof. Elż­bie­ta Mą­czyń­ska z SGH uwa­ża, że ta­k jak w po­przed­nich la­tach po­wsta­wa­nie jednoosobowych firm czę­sto by­ło wy­mu­sza­ne przez  do­tych­cza­so­wych pra­co­daw­ców, tak w tym ro­ku zo­sta­nie wy­mu­szo­ne przez zapowiadane zmia­ny po­dat­ko­we.

– Rząd za­mie­rza zli­kwi­do­wać 50-proc. kosz­ty uzy­ska­nia przy­cho­dów. Efek­tem te­go mo­że być po­wsta­wa­nie wie­lu jed­no­oso­bo­wych firm  ar­ty­stów, na­ukow­ców czy dzien­ni­ka­rzy. Wte­dy ich od­li­cze­nia po­dat­ko­we bę­dą znacz­nie wyż­sze niż w obec­nej sy­tu­acji – podkreśla Elż­bie­ta Mą­czyń­ska.

Finanse
„Luka” w PPK, czyli niewielki zysk dzisiaj, wielka strata w przyszłości
Finanse
Zderegulować obawy przed IPO. Jak przywrócić giełdę polskim firmom
Finanse
Bruksela zablokowała najważniejszy fundusz Putina. Kieruje nim były obywatel Ukrainy
Finanse
Członek Fed wzywa do obniżki stóp. Media typują go na następcę Jerome’a Powella
Finanse
Donald Trump twierdzi, że nie planuje zwolnić szefa Fed, Jerome’a Powella
Reklama
Reklama