Reklama

Polski biznes na hamulcu

Drastycznie spada liczba nowych firm. Koniec z przymusem samozatrudnienia czy powrót do szarej strefy?

Publikacja: 07.01.2012 02:38

Polski biznes na hamulcu

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

aleksandra fandrejewska

Tylko ok. 37 tysięcy nowych przedsiębiorstw powstało w ubiegłym roku w naszym kraju – wynika z najnowszych danych ZUS. W poprzednich latach rejestrowano rocznie 80 – 130 tys. firm.

– Zeszły rok był trudny dla rozwoju przedsiębiorczości – uważa prof. Maria Drozdowicz-Bieć z SGH. Przypomina, że zwiększyły się koszty prowadzenia biznesu, bo wzrosły ceny surowców, były duże wahania złotego i rosły obawy o kondycję gospodarki w związku z kryzysem.

Okazuje się, że tylko połowa założonych w ubiegłym roku biznesów to firmy jednoosobowe, podczas gdy właśnie takie dominowały w ostatnich latach. Ok. 16 tys. nowo powstałych zatrudnia nawet do pięciu osób.

– To, że rozwijają się małe przedsiębiorstwa, oznacza, że nauczyły się one znajdować nisze rynkowe. Ale znacząco mniejsza liczba nowych jednoosobowych firm może oznaczać, że rośnie szara strefa – wskazuje Drozdowicz-Bieć.

Reklama
Reklama

2,2 mln podmiotów gospodarczych działało w Polsce na początku grudnia 2011 roku

Podobnie uważa Jerzy Bartnik, szef Związku Rzemiosła Polskiego. – Obserwowany lub zapowiadany wzrost cen energii, gazu i paliwa oraz podniesienie od lutego składki rentowej spowoduje, że wiele firm zacznie przynosić straty. Niektórych przedsiębiorców skłoni to do przejścia do szarej strefy – tłumaczy.

Ekonomiści podkreślają, że najważniejszy jest rozwój małych przedsiębiorstw.

– Jeśli mamy coraz więcej firm, choć gospodarka słabnie, to znaczy, że przedsiębiorcy poradzili sobie z trudnościami – przekonuje Rafał Antczak, wiceprezes firmy doradczej Deloitte. Przypomina, że szybki wzrost jednoosobowych firm z poprzednich lat wynikał nie tylko z chęci prowadzenia biznesu. – Często był to sztuczny efekt zamiany etatu na samozatrudnienie – podkreśla. Ekonomista uważa, że tak wyraźne zmniejszenie się liczby nowych jednoosobowych firm oznacza, że większe przedsiębiorstwa skończyły restrukturyzację zatrudnienia.

Hamować powstawanie najmniejszych firm mogło też zmniejszenie o pięć razy dotacji na rozpoczęcie prowadzenia biznesu, jakie miały w zeszłym roku urzędy pracy dla bezrobotnych.

– Gdyby rok był zły dla przedsiębiorczości, to firm by ubywało, a nie przybywało – przekonuje jednak Andrzej Arendarski, szef Krajowej Izby Gospodarczej.

Reklama
Reklama

Z danych ZUS wynika, że obecnie działa w Polsce 1,3 mln firm jednoosobowych, a kolejne ponad pół miliona to najmniejsze – zatrudniające do pięciu osób.

aleksandra fandrejewska

Tylko ok. 37 tysięcy nowych przedsiębiorstw powstało w ubiegłym roku w naszym kraju – wynika z najnowszych danych ZUS. W poprzednich latach rejestrowano rocznie 80 – 130 tys. firm.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Finanse
„Luka” w PPK, czyli niewielki zysk dzisiaj, wielka strata w przyszłości
Finanse
Zderegulować obawy przed IPO. Jak przywrócić giełdę polskim firmom
Finanse
Bruksela zablokowała najważniejszy fundusz Putina. Kieruje nim były obywatel Ukrainy
Finanse
Członek Fed wzywa do obniżki stóp. Media typują go na następcę Jerome’a Powella
Finanse
Donald Trump twierdzi, że nie planuje zwolnić szefa Fed, Jerome’a Powella
Reklama
Reklama