Reklama
Rozwiń

Dwa spojrzenia na gospodarcze wyjście w świat

Śmiałe, ryzykowne przedsięwzięcia, które dają jednak szansę na spektakularny sukces, ?czy stabilny rozwój „krok ?po kroku"? Która droga zagranicznej ekspansji jest lepsza dla Polski?

Publikacja: 28.02.2014 14:29

Odpowiedzi m.in. na te pytania szukali uczestnicy panelu „Otwarci na świat – ekspansja globalna jako ważny czynnik rozwoju polskich firm", który był jednym z kluczowych wydarzeń VI Dni Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

W dyskusji prowadzonej przez prof. Mariana Gorynię, rektora UEP, uczestniczyli: Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Investments, Jerzy Pietrewicz, wiceminister gospodarki, Jacek Rutkowski, prezes Amiki Wronki, Herbert Wirth, szef KGHM Polska Miedź oraz Paweł Tamborski, wiceminister Skarbu.

W trakcie debaty przypomniano, że w minionym roku nasz eksport wyniósł 155,1 mld euro i po raz pierwszy od 1990 r. Polska uzyskała nadwyżkę w bilansie handlowym wynoszącą 2 mld euro. Ten sukces może być argumentem za rozważną, prowadzoną jak do tej pory, ekspansją, nastawioną przede wszystkim na strefę euro. Jerzy Pietrewicz wskazywał m.in. na to, że każdy 1 proc. wzrostu eksportu niemieckiego oznacza 0,14 proc. wzrostu polskiej sprzedaży zagranicznej.

Jacek Rutkowski także wyraźnie opowiadał się za kontynuacją wychodzenia na obce rynki poprzez gospodarki sąsiadów, czyli – tak jak dotychczas – przede wszystkim Niemiec.

Nie zgodził się z nim Jan Kulczyk. Jego zdaniem europejska gospodarka nie ma przed sobą dobrych perspektyw, dlatego Polscy przedsiębiorcy powinni szukać dalszych rynków, np. w Afryce, która wciąż rozwija się w imponującym tempie.

Herbert Wirth zwrócił uwagę, że zagraniczna ekspansja nigdy nie jest w pełni bezpieczna. Dlatego potrzebna jest zmiana sposobu myślenia i zaakceptowania – zwłaszcza przez administrację rządową – że niepowodzenie nie musi wynikać z podjęcia nieprzemyślanych biznesowych decyzji.

Uczestnicy debaty, której patronem była „Rz", zgodzili się, że państwo powinno aktywnie wspierać polski biznes, zwłaszcza na odległych rynkach.

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora