Reklama

Republikanie likwidują instytucje kredytowe

Odłam konserwatystów w Partii Republikańskiej w USA, którym udało się zlikwidować Ex-Im Bank, teraz przymierza się do tego samego wobec agencji pomagającej inwestorom z USA w krajach rozwijających się

Publikacja: 13.07.2015 18:45

Republikanie likwidują instytucje kredytowe

Foto: Bloomberg

Frakcja walcząca z "kapitalizmem kolesiów" obrała sobie tym razem za cel Overseas Private Investment Corp (OPIC) w ramach strategii wykańczania kolejnych instytucji centralnych, aby zmniejszyć administrację rządową i promować gospodarkę wolnorynkową.

Agencja ubezpieczeń kredytów eksportowych Ex-Im Bank, pełniąca w Stanach taką samą rolę jak Coface we Francji czy Hermes w Niemczech, zakończyła działalność 30 czerwca, bo republikanie w Kongresie sprzeciwili się przedłużeniu jej statusu. W systemie USA istnieją agencje i programy, których działalność musi być odnawiana przez Kongres; te są najbardziej narażone na wyginięcie, bo zdaniem konserwatystów zajmują się rozdzielaniem jałmużny korporacjom zaprzyjaźnionym z politykami.

OPIC powstała w 1969 r. za kadencji Richarda Nixona jako narzędzie rozszerzające w łagodny sposób amerykańskie wpływy w krajach rozwijających się poprzez przelewanie pieniędzy z sektora prywatnego do ważnych projektów z zakresu infrastruktury. Podobnie jak Ex-Im Bank, pożycza nisko oprocentowane pieniądze z resortu finansów i oferuje pożyczki i gwarancje kredytowe na zagraniczne przedsięwzięcia. Ubezpiecza także inwestorów od ryzyka politycznego w niestabilnych regionach (Afryka, Bliski Wschód), dokonuje bezpośrednich inwestycji w fundusze private equity .

Mimo działania na znacznie mniejszą skalę i unikania bogatych krajów OPIC naraziła się na podobne zarzuty co Ex-Im Bank, że jest "funduszem łapówkowym" i dostawcą "korporacyjnego dobrobytu". I jeśli Kongres nie zadecyduje inaczej, to straci prawo do działania 30 września. Czas przedłużenia jej kadencji zbiega się ze znacznie ważniejszą walką o fundusze federalne, co może doprowadzić do kolejnego zawieszenia działalności instytucji publicznych (shutdown), bo nowy rok finansowy zaczyna się 1 października.

Nowe cele

OPIC może być pierwszym z nowych celów upatrzonych przez konserwatystów, którzy zasmakowali w sukcesie zablokowania działalności Ex-Im Banku. Subwencje do cukru, które ich zdaniem utrzymują sztucznie zawyżone ceny, znajdują się wysoko na ich liście, podobnie jak federalne dopłaty do produkcji etanolu. Niektórzy konserwatyści chcą dobrać się do urzędu ds. małych firm (SBA), którego zadaniem jest wspieranie małych, niezależnych firm. Główny program gwarantowania pożyczek przez ten urząd wyczerpie się z braku środków przed 30 września z powodu dużego popytu na nie, a niektórzy demokraci chcą przyznać mu więcej.

Reklama
Reklama

- Powinniśmy przyjrzeć się pomocy na specjalnych warunkach i z pewnością OPIC mieści się w tym. To oznacza subwencje dla dużych firm - stwierdziła Dana Rohrabacher, przeciwniczka Ex-Im Banku.

OPIC udzieliła w 2014 r. pomocy finansowej, ubezpieczeń i i zobowiązań inwestycyjnych na niecałe 3 mld dolarów, podczas gdy bank na 20,5 mld dolarów. Bank pomaga firmom sprzedawać towary i usługi z USA na całym świecie. Naraził się na gniew konserwatystów za pomaganie takim gigantom jak Boeing, General Electric i Caterpillar.

OPIC nastawiała się na ubogie wschodzące rynki w zakresie ważnej infrastruktury i nie wymaga zamówień publicznych w USA, jeśli w danym projekcie uczestniczą inwestorzy ze Stanów. W tym roku zatwierdziła m.in. bezpośrednia pożyczkę 250 mln dolarów na budowę 2500 stacji bazowych w Myanmar przez konsorcjum kierowane przez Texas Pacific Group i Tillman Global Holdings. Firma Amandi Energy z Ghany dostała gwarancję pożyczkową na 250 mln dolarów na budowę elektrowni o mocy 250 MW, do której turbiny gazowe dostarczy General Electric.

Demokrata Eliot Engel z komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, której podlega OPIC, spodziewa się zmasowanego ataku na tę agencję. - Oczywiście jestem zaniepokojony. OPIC i Ex-Im Bank były zawsze priorytetami republikanów, a teraz napadają na nie. A to przecież sektor prywatny wspierający politykę zagraniczną USA własnymi funduszami, na czym konserwatystom powinno zależeć - mówi.

Przed atakiem na OPIC konserwatyści twierdzą, że muszą dokończyć zwycięstwa nad Ex-Im Bankiem, bo demokraci i umiarkowani republikanie chcą dołączyć w lipcu dodatkowe przepisy o finansowaniu tego banku, aby przywrócić go, bo wiele firm eksportujących ostrzegało o utracie miejsc pracy w razie likwidacji tego banku.

Wszyscy poza jednym z zadeklarowanych i spodziewanych kandydatów na prezydenta wśród republikanów są za likwidacją 81-letniej instytucji, której kiedyś Kongres rutynowo przedłużał kadencję.

Reklama
Reklama

Inne ugrupowania konserwatystów, które uczyniły z Ex-Im Banku kwestię narodową, biorą już za cel także OPIC i porównują ją do banku. - Podobieństwa między Ex-Im Bankiem i OPIC mrożą krew w żyłach. To dwie agencje rządowe, które skupiają się na sztucznym promowaniu firm amerykańskich - uważa Veronique de Rugy z ośrodka badawczego Mercatus Uniwersytetu George'a Masona, która często występuje w Kongresie przeciwko temu bankowi i innym programom subwencji dla firm.

Tworzenie koalicji przeciwko OPIC może okazać się trudniejsze niż przeciw Ex-Im Bankowi z powodu jej rozmiarów i nastawienia na kraje będące w potrzebie. - To krewna Ex-Im Banku, ale ludzie korzystający z OPIC nie mają takich samych bilansów, jak korzystający z banku - stwierdził Mark Meadows, jeden z założycieli konserwatywnej Freedom Caucus, który zapowiedział, że będzie głosować za przedłużeniem kadencji OPIC.

Finanse
Bruksela zablokowała najważniejszy fundusz Putina. Kieruje nim były obywatel Ukrainy
Finanse
Członek Fed wzywa do obniżki stóp. Media typują go na następcę Jerome’a Powella
Finanse
Donald Trump twierdzi, że nie planuje zwolnić szefa Fed, Jerome’a Powella
Finanse
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Finanse
Kulawa moralność finansowa Polaków. Ponad 2/5 z nas akceptuje oszustwa
Reklama
Reklama