Przed rynkiem kapitałowym wciąż rysuje się wiele szans

Nasz rynek jest niedowartościowany, a kapitał zagraniczny płynie zbyt wolno. Nie pomaga wojna w Ukrainie, ale lokalnie też mamy wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć – wskazywali eksperci podczas drugiego dnia Forum Funduszy.

Publikacja: 19.06.2024 04:30

Debata pt. „Siła przyciągania – gdzie jest Polska w globalnej grze inwestycyjnej?”

Debata pt. „Siła przyciągania – gdzie jest Polska w globalnej grze inwestycyjnej?”

Foto: izfia

Kolejna edycja Forum Funduszy, zorganizowanego w Kazimierzu Dolnym przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami, przeszła już do historii. Drugi dzień imprezy tak samo jak pierwszy przyniósł wiele interesujących debat i przemyśleń ekspertów.

Regulacje i technologia

W drugim dniu uczestnicy w dużej mierze skupili się na klientach TFI i sprzedaży funduszy inwestycyjnych. Gorącym tematem była oczywiście unijna regulacja Retail Investment Strategy, która z jednej strony postrzegana jest jako szansa, ale też jako zagrożenie dla firm inwestycyjnych.

– Nie spodziewam się, żeby kolejne unijne regulacje pomogły rozwijać się rynkowi funduszy – ocenił Tomasz Mrysz, członek zarządu Ipopemy TFI. – Szukamy pomysłów, alternatyw w docieraniu do klientów. Nie sądzę, żeby kolejne wskaźniki wycenowe czy benchmarki pomogły klientom TFI podjąć świadomą decyzję o inwestycji – przyznał Mrysz.

Nadzieją na usprawnienie sprzedaży funduszy, ale i ograniczenie kosztów są technologie cyfrowe.

Czytaj więcej

Geopolityczna pozycja Polski też może być szansą

– Cały sektor bankowy ściga się w cyfryzacji procesów zakupu funduszy. Trzeba jednak pamiętać, że dla banku fundusze to tylko jeden z całej palety produktów – zauważył Rafał Madej, prezes PKO TFI. – W momencie wejścia AI do banków należy spodziewać się przełomu w sprzedaży funduszy. Taki kanał jest bardzo dobrze odbierany przez klientów. Żaden bank nie zbudował przewagi konkurencyjnej na poziomie wiedzy doradców. Barierą, która prowadzi nas do takiego obrazu sprzedaży funduszy, jest zarówno model dystrybucji, jak i regulacje – podkreślał Madej.

Rynek niedoszacowany m.in. za sprawą wojny

Uczestnicy konferencji dyskutowali też o miejscu Polski na światowej mapie inwestycyjnej. Eksperci podkreślali m.in., że mimo zwyżek na warszawskiej giełdzie z ostatnich kilkunastu miesięcy polski rynek nadal jest niedowartościowany. Jest to tym bardziej zaskakujące, gdy weźmie się pod uwagę, że polskie fundamenty nadal prezentują się bardzo mocno. Wycenom polskich aktywów wciąż jednak ciąży m.in. wojna za naszą wschodnią granicą. – Polska jest bardzo niedoceniona, co być może wynika ze słabości lokalnych rynków kapitałowych. Najważniejszy czynnik to jednak bliskość wojny w Ukrainie. Mamy dobrą pozycję fundamentalną, ale kapitał zachodni wolno napływa do Polski. Nadal też mamy niewielki udział w indeksach MSCI. Polskie firmy muszą odrobić lekcję. Muszą lepiej prezentować się inwestorom zagranicznym – zwracał uwagę Tomasz Noetzel z Bloomberg Intelligence.

Czytaj więcej

XVIII Forum Funduszy: Globalne trendy, lokalne bolączki

Są też inne wyzwania natury ogólnej, z którymi trzeba się zmierzyć. Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, poruszyła kwestie odnawialnych źródeł energii oraz demografii. – Dostęp do OZE jest absolutnie niezbędny do tego, by przyciągnąć kapitał zagraniczny do Polski. Istotnym zagadnieniem jest także demografia. Powinniśmy się pochylić nad kwestiami migracyjnymi, jak również nad wydłużeniem czasu aktywności zawodowej – mówiła.

– Odsetek populacji aktywnej zawodowo się kurczy, a z drugiej strony widzimy zwiększanie się wynagrodzeń. Decydenci zdają się nie martwić tym, że wynagrodzenia rosną szybciej niż produktywność. Oczywiście nadal słychać, że Polska jest tańsza niż kraje Europy Zachodniej, ale trzeba pamiętać, że nic nie jest dane raz na zawsze – wskazywał Geoff Gottlieb z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

– Aby utrzymać sprzyjające otoczenie, jednostkowe koszty pracy muszą wrócić na właściwe tory. Musimy utrzymać konkurencyjność. Moim zdaniem są jednak ważniejsze wyzwania, a najważniejszym jest transformacja energetyczna – podkreślał Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Kompetencje, odwaga, zaufanie

Drugi dzień konferencji oraz całą imprezę podsumował Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. – Traktujemy naszą rolę służebnie, również wobec podmiotów nadzorowanych. Chcemy być silnym nadzorem na silnym rynku. Zależy więc nam na tym, by rynek się rozwijał. Widzę dużo optymizmu na rynku mimo wielu wyzwań. Chcemy, aby ten optymizm przekładał się na rozwój, i chcemy was w tym wspierać. Mam poczucie, że aktywnie uczestniczymy w życiu rynku kapitałowego. Kiedy mowa o regulacjach, wpadliśmy trochę w błędne koło, ale prawda też jest taka, że są one nam trochę na rękę. Potrzebne są trzy czynniki, by wyrwać się z tego błędnego koła. Są to kompetencje, odwaga i zaufanie – podkreślał Jastrzębski.

Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” oraz „Rzeczpospolita” były partnerami medialnymi tegorocznego Forum Funduszy.

—współpraca: Andrzej Pałasz

Kolejna edycja Forum Funduszy, zorganizowanego w Kazimierzu Dolnym przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami, przeszła już do historii. Drugi dzień imprezy tak samo jak pierwszy przyniósł wiele interesujących debat i przemyśleń ekspertów.

Regulacje i technologia

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Donald Trump nie zwolni szefa Fed po powrocie do Białego Domu
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Materiał Promocyjny
Nexus Group ściga nigeryjskich oszustów
Finanse
Złoto z kolejnym rekordem. Czy dalej będzie drożeć?
Finanse
Chińczycy blokują Rosjanom karty UnionPay
Finanse
Japonia przekaże Ukrainie miliardy dolarów z rosyjskich lokat. Kreml jest wściekły