Procedura wyznaczania nowego szefa opracowana przez MFW jest otwarta, przejrzysta i oparta na zasługach - oświadczył członek rady administracyjnej Funduszu, Aleksiej Możin. - Podobnie jak w 2011 r. mamy nadzieję dojść do decyzji w drodze konsensu - dodał.
Kadencja Christine Lagarde kończy się 5 lipca, ale wyraziła już w ubiegłym roku gotowość, by stanąć na czele tej międzynarodowej organizacji na drugą kadencję. Uzyskała już poparcie brytyjskiego ministra finansów George'a Osborne'a.
- W czasie, gdy świat stoi wobec tego jak to nazwałem niebezpiecznego koktajlu ryzyka uważam, że Christine ma wizję, energię i roztropność, które pomogą pokierować globalną gospodarką przez najbliższe lata - oświadczył. Brytyjski minister nominował ją w 2011 r.
Była minister gospodarki i finansów Francji za kadencji prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego została wybrana w 2011 r. na szefową MFW pokonując prezesa banku centralnego Meksyku, Agustina Carstensa, na miejsce Dominique Strauss-Kahna, który ustąpił po skandalu obyczajowym w Nowym Jorku. Na razie nie pojawił się żaden kontrkandydat.
W grudniu francuski sąd kazał stawić się jej w związku z jej rolą w postępowaniu arbitrażowym z Bernardem Tapie, któremu przyznano 403 mln euro za zawłaszczenie jego udziałów w Adidasie. Ch.Lagarde natychmiast złożyła odwołanie do Trybunału Kasacyjnego,.