Oszczędności w TFI rosną. To już blisko 300 mld zł

Od czterech miesięcy oszczędności zgromadzone w funduszach inwestycyjnych rosną. To efekt zarówno dobrej sytuacji rynków, jak i zaufania klientów.

Publikacja: 17.08.2023 03:00

Oszczędności w TFI rosną. To już blisko 300 mld zł

Foto: Adobe Stock

Aktywa niemal wszystkich głównych kategorii funduszy inwestycyjnych w lipcu zwiększyły się. Od początku roku przybyło już w TFI niemal 33 mld zł.

Rynek sprzyjał

Z końcem lipca w TFI raportujących dane do Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) znajdowało się 299,3 mld zł i było to o 2,7 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Około 11,4 mld zł przyrostu aktywów wynika z napływu kapitału do funduszy w tym roku, a reszta to efekt zarządzania. Szczególnie mocno rósł kapitał zgromadzony w funduszach akcji i dłużnych.

Te pierwsze zyskiwały głównie dzięki sytuacji rynków. Fundusze obligacji także przyniosły atrakcyjne stopy zwrotu, ale dodatkowo od dłuższego czasu cieszą się sporym zainteresowaniem klientów. W lipcu wpłaty do nich były jak dotąd najwyższe w tym roku. Do tej kategorii produktów trafiło w zeszłym miesiącu prawie 2,3 mld zł netto, przy 2,26 mld zł sprzedaży netto do funduszy detalicznych łącznie.

Fundusze dłużne mocno podkręciły w poprzednim miesiącu tegoroczne stopy zwrotu. Portfele papierów skarbowych długoterminowych po siedmiu miesiącach tego roku notowały średnio 10-procentowe zyski, z czego 1,8 proc. zarobiły tylko w lipcu. Portfele papierów dłużnych o krótszym terminie do wykupu mogły pochwalić się zwyżkami o blisko 1 proc. w lipcu, dzięki czemu ich wyniki od początku roku podrosły do – średnio – 6,5 proc.

Udany miesiąc pod względem wyników i kolejne miliardy złotych wpłat od klientów sprawiły, że aktywa funduszy dłużnych sięgnęły na koniec lipca niemal 97 mld zł wobec 93,8 mld zł miesiąc wcześniej. Tymczasem jeszcze na koniec roku było to 81,7 mld zł.

Lipiec był też miesiącem wzrostu aktywów funduszy akcji, jednak stało się to niemal wyłącznie za sprawą korzystnej sytuacji giełd, podobnie jak w poprzednich miesiącach tego roku.

Na koniec zeszłego miesiąca najlepsza grupa funduszy akcji, czyli polskich małych i średnich spółek, notowała ponad 29-proc. zwyżkę. W pozostałych grupach najczęściej można było liczyć przynajmniej na dwucyfrowy wzrost. Mimo to fundusze akcji jako całość wciąż jeszcze nie zyskały popularności u klientów, choć można dostrzec przesuwanie kapitału z portfeli zagranicznych do krajowych. Z końcem ubiegłego miesiąca oszczędności w funduszach akcji warte były 34 mld zł wobec 32,5 mld zł na koniec czerwca.

Zwyżki akcji i obligacji wykorzystały także fundusze mieszane, których aktywa w lipcu zwiększyły się o 2,9 proc., do 38 mld zł.

Lider mocniejszy

Tradycyjnie najwyższą dynamikę wzrostu odnotowały fundusze PPK zarządzane przez TFI, gdzie na koniec lipca znajdowało się 15,6 mld złotych, czyli o 7,8 proc. więcej niż przed miesiącem.

Jeśli chodzi o poszczególne TFI, najmocniej zwiększyły się aktywa lidera rynku PKO TFI. W zeszłym miesiącu przybyło mu 1,3 mld zł. Na kolejnych miejscach uplasowały się Goldman Sachs TFI oraz TFI PZU, które zyskały po blisko 0,9 mld zł. Najsłabiej wypadło zaś w poprzednim miesiącu AgioFunds TFI, którego aktywa skurczyły się o przeszło 0,3 mld zł. Pod kreską było też Noble Funds TFI.

Największą dynamikę przyrostu aktywów mają za sobą Alior TFI i BNP Paribas TFI – zarządzane przez nie oszczędności powiększyły się w lipcu odpowiednio o 9,2 proc. oraz 7,7 proc.

Wygląda jednak na to, że w sierpniu rynkowi TFI trudno będzie powtórzyć tak dobry miesiąc. Jak na razie zarówno akcje, jak i obligacje w tym miesiącu głównie tracą na wartości. Wraz z początkiem sierpnia na rynkach akcji zawitała korekta, wskutek której WIG20 osunął się już o około 150 pkt, do około 2044 pkt.

Aktywa niemal wszystkich głównych kategorii funduszy inwestycyjnych w lipcu zwiększyły się. Od początku roku przybyło już w TFI niemal 33 mld zł.

Rynek sprzyjał

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
SEC uchyla drzwi dla etherowych funduszy ETF
Finanse
Rynek liczy, że SEC zatwierdzi ETF-y na ether
Finanse
MF: W nowej radzie fiskalnej mają zasiadać niezależni eksperci i praktycy
Finanse
Niemcy dały zgodę na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów
Finanse
G7 i UE chcą przejąć dochody z rosyjskich aktywów. MFW broni Kremla
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy