Aktualizacja: 12.12.2024 13:57 Publikacja: 03.01.2023 03:00
Foto: Adobe Stock
Eksperci spodziewają się, że sytuacja ulegnie poprawie, ale niezbyt spektakularnej. Nadal kapitał przyciągać będą przede wszystkim podmioty o atrakcyjnej wycenie. – Patrząc na końcówkę 2022 r., można spodziewać się ożywienia na rynku. Przy czym będzie nierównowaga. Większe ożywienie będzie ze strony platform i spółek, a mniejsze ze strony inwestorów. Taka asymetria była na rynku w poprzednim roku. Zdecydowana większość inwestorów indywidualnych przeniosła inwestycje na inne rynki. Sądzę, że ta tendencja utrzyma się także i w tym roku, przynajmniej w I półroczu. Będzie więcej kampanii, ale nie będzie powtórzony sukces z 2021 r. Sądzę, że dla inwestorów crowdfunding nie jest już nowością, ale inwestycją długoterminową, która wymaga namysłu i wybrania dobrze dopasowanych do ich oczekiwań spółek – komentuje dla „Rzeczpospolitej” dr Artur Trzebiński, doradca ekonomiczny Związku Przedsiębiorstw Finansowych.
Ranking miast - największych trucicieli atmosfery nad Rosją otwiera najstraszniejsze przemysłowe miasto kraju - Norylsk.
Finansowanie, którego warunki zależą od spełnienia wskaźników z obszaru ESG, jest dostępne dla szerokiego grona firm, od największych po małe. Nie zależy też od branży – podkreśla Paweł Derengiewicz, dyrektor Biura Finansowania Strukturyzowanego w Banku BNP Paribas.
Jedną z konkluzji debaty jest potrzeba wyraźnego i odważnego komunikowania społeczeństwu, że nie żyjemy w czasach, kiedy możliwe jest dowolne zwiększanie wydatków.
Rosyjski resort finansów w środę rozpoczął rekordowe zaciąganie pożyczek na rynku krajowym. W jeden dzień sprzedał obligacje o wartości biliona rubli. Większość kupiły banki. W piątek Kreml rusza ze skupem walut i złota z rynku.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Zadłużenie na świecie wzrosło po 9 miesiącach 2024 r. o ponad 12 bln dolarów do rekordowej sumy prawie 323 bln - podał Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF). Duże deficyty budżetowe wskazują, że długi krajów mogą zwiększyć się do 2028 r. o jedną trzecią do 130 bln. Pełne dotrzymanie celów redukcji emisji spalin może oznaczać dodatkowe 38 mld dolarów doliczone do światowego zadłużenia w 2028 r.
Przed XV-wieczną kamienicą w Lublinie do niedawna często stał Rolls-Royce. Dziś Janusz Palikot nie ma już ani luksusowego auta, ani kamienicy, którą właśnie przejęła spółka Specinvest. Palikot był jej winny 39,25 mln zł. Dla tego wierzyciela komornik licytuje też akcje Manufaktury.
Lubelski komornik ogłosił dwie licytacje akcji Manufaktury Piwa Wódki i Wina. Akcje Manufaktury zostały wycenione na 1,5 mln oraz 4,8 mln zł mimo gigantycznych problemów finansowych spółki. Holding może jednak czekać cała seria egzekucji.
UOKiK zbada, czy mechanizmy wykorzystywane przez serwisy Zrzutka.pl, Pomagam.pl oraz Siepomaga.pl wyczerpują definicję „zwodniczych interfejsów”. Właściciel Zrzutki odpiera zarzuty UOKiK.
Facebook zrezygnuje z organizowania na platformie crowdfundingowych akcji. Plan jest taki, by odsyłać do serwisów zewnętrznych. Koncern właśnie szuka partnerów w Polsce.
Rząd i Komisja Europejska muszą zapewnić uczciwe warunki egzekwowania VAT od platform.
4fund.com, zagraniczna noga popularnej nad Wisłą platformy do internetowych zbiórek Zrzutka.pl, idzie jak burza. Generuje ruch trzy razy większy, niż zakładano.
Wojna za wschodnią granicą otworzyła nasze portfele. Polskie serwisy donacyjne zanotowały idące w setki milionów wpływy na pomoc. Ile wydaliśmy, gdzie i na co?
Wzrost limitów zbiórek z 1 na 5 mln euro nie rozpędził rynku – po rekordowych zbiórkach crowdfundingu udziałowego nie ma już śladu. Romantyczną gorączkę duszą obowiązkowe licencje oraz listing act.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas