Anatolij Aksakow ze Sprawiedliwej Rosji, przewodniczący Komisji Dumy Państwowej ds. Rynku Finansowego, obiecał wprowadzenie odpowiedniego zapisu do przygotowywanej ustawy:

„W aktualnej wersji dokumentu tego zapisu jeszcze nie ma. Ale chcemy, by nie tylko wtedy, gdy kredytodawca zginął (w wyniku działań wojennych - red) czy też stał się inwalidą pierwszej grupy, kredyt został przez bank umorzony. I aby też długi te nie przeszły na rodzinę czy spadkobierców. By zobowiązania wygasły dla wszystkich stron umowy” - stwierdził Aksakow podczas wtorkowego posiedzenia plenarnego Dumy Państwowej (cytat za TASS).

Aksakow wyjaśnił, że nie państwo zajmie się umorzeniem kredytów, ale instytucje finansowe, dlatego nie można wykluczyć, że taka innowacja wpłynie na wydawanie kredytów i ich oprocentowanie.

We wtorek rosyjski parlament przyjął szereg ustaw wprowadzających świadczenia dla Rosjan zmobilizowanych na rozpętaną przez Putina wojnę. Są to m.in. zwolnione z kar za opóźnienia w płatnościach za mieszkania i usługi komunalne. Zmobilizowani zachowają swoje miejsca pracy, a ich rodzin pracodawcy nie będą mogli przymusić do prac w godzinach nadliczbowych, do wyjazdów w delegacje. No chyba, że sami się na to zgodzą.

Czytaj więcej

Czy mobilizacja zatopi rosyjską gospodarkę? Firmy ślą prośby na Kreml