Kristalina Georgiewa i David Malpass stwierdzili, że wojna wywołuje wzrost cen surowców, które mogą podsycić inflację, a jeśli ten konflikt potrwa dłużej, to utrzymają się zakłócenia na rynkach finansowych. Także sankcje nałożone na Rosję będą mocno wpływać na gospodarkę. Oboje są zaszokowani i mocno przygnębieni wojną, ale nie wymienili z nazwy Rosji, która jest udziałowcem obu instytucji — pisze Reuter

MFW i BS pilnie zwiększają środki finansowe i wsparcie polityczne dla Ukrainy, ich szefowie są w codziennym kontakcie z władzami. Rada Funduszu ma w przyszłym tygodniu rozpatrzyć prośbę Kijowa o doraźne pieniądze w ramach Szybkiego Instrumentu Finansowania. Dodatkowe 2,2 mld dolarów jest dostępne do końca czerwca w ramach umowy o kredycie pomostowym.

Bank Światowy stara się z kolei zatwierdzić szybką ścieżką w najbliższych dniach 350 mln dolarów pożyczki dla Ukrainy. Te dodatkowe pieniądze będą wsparciem budżetu pozwalając rządowi w Kijowie wydać je według swego uznania. Kierownictwo BŚ może rozpatrzyć tę pożyczkę jeszcze w tym tygodniu — podał jeden informator; według drugiego, przyszły tydzień też wchodzi w grę. Cały plan ma mocne poparcie rady Banku liczącej 25 osób. Bank przygotowuje także pakiet 3 mld dolarów pomocy w najbliższych miesiącach, zacząłby od tej sumy 350 mln, dodając szybko 200 mln na służbę zdrowia i oświatę.

Czytaj więcej

Szwajcarskie media: Nord Stream 2 AG ogłosiła upadłość

Ukraiński resort finansów poinformował, że pozyskał 8,1 mld hrywien (273 mln dolarów) z pierwszej sprzedaży aukcyjnej obligacji, aby zdobyć pieniądze na walkę z Rosją. Po agresji sąsiada rząd ogłosił, że ma nadzieję zdobyć w ten sam sposób 1,36 mld dolarów.