Każdy SRD będzie od tej pory tworzony przez 0,58252 dolara USA, 0,38671 euro, 1,0174 juana, 11,9 jenów i 0,0085946 funta szterlinga. Parytety odzwierciedlają znaczenie tych walut w ubiegłym roku według ich średnich kursów z ostatnich 3 miesięcy. Ustalono je na najbliższe 5 lat.

Włączenie juana jest pierwszą zmianą w koszyku walut MFW od 1999 r., gdy przyjęto euro. Jest to również bardzo ważny moment dla waluty chińskiej, bo Fundusz oświadczył, że jest to waluta, której można swobodnie używać.

'Włączenie juana odzwierciedla postęp dokonany przez Chiny w reformowaniu systemów walutowego, dewizowego i finansowego, jest uznaniem postępów poczynionych w liberalizowaniu i ulepszaniu infrastruktury rynków finansowych tego kraju" - oświadczyła w komunikacie dyrektor generalna MFW, Christine Lagarde.

Dodała, że kontynuowanie tych starań pomoże wzmocnić międzynarodowy system walutowo-finansowy, który z kolei będzie wspierać wzrost i stabilność Chin i świata.

Mimo uznania tej decyzji za postęp niektórzy utrzymują, że Chiny muszą jeszcze zrobić wiele, by ich waluta i gospodarka były bardziej prorynkowe i otwarte. Bez tego juan nie osiągnie prawdziwego statusu waluty rezerwowej - uznał minister finansów USA, Jack Lew.