Banknot o najwyższym nominale 100 boliwarów w kraju pogrążonym w kryzysie gospodarczym i nękanym trzycyfrową inflacją, mający na czarnym rynku wartość 2 centów amerykańskich zostanie wycofany w ciągu 72 godzin od ogłoszenia tej zaskakującej decyzji w telewizyjnym wystąpieniu-rzece   prezydenta Nicolasa Maduro.

Prezydent wyjaśnił, że obywatele będą mieć 10 dni na wymianę wycofanych banknotów na nowe o wyższym nominale 500 boliwarów.

Prezydent piętnował w ostatnich dniach mafie na granicy Wenezueli z Kolumbią, które przechwytywały wenezuelskie środki płatnicze, zwłaszcza banknoty 100-boliwarowe, kupowały za nie w kraju towary subwencjonowane przez państwo, a następnie sprzedawały je w Kolumbii osiągając gigantyczne zyski.

- Poleciłem więc ministrowi spraw wewnętrznych, Nestorowi Reverol zorganizowanie spotkania ze zrzeszeniem bankowym Wenezueli i skoordynowanie wycofania w ciągu 72 godzin banknotów 100 boliwarów  - oświadczył w tv. - Trzeba nadal bić w mafie. W najbliższych dnach podejmiemy serię decyzji w obronie naszego kraju przed atakiem kierowanym na nas z Kolumbii - dodał.

Prezydent zapowiedział spotkanie ze swym kolumbijskim odpowiednikiem, Juanem Manuelem Santosem, aby zażądać od niego anulowania uchwali pozwalającej na swobodne korzystanie z  boliwarów na terenie jego kraju, w miastach Cucuta i Maicao. Przybywa tam mnóstwo Wenezuelczyków, aby kupować dolary w związku z ostrą polityką dewizową Caracas od 2003 r., która zabrania sprzedaży obywatelom walut wymienialnych.

Według danych banku centralnego z listopada, w obiegu było ponad 6 mld banknotów o nominale 100 boliwarów, 48 proc. wszystkich środków płatniczych Wenezueli. W najbliższy czwartek 15 grudnia władze zaczną wprowadzanie do obiegu  6 nowych banknotów i 3 monet. Najwyższy banknot będzie wart 20 tys. boliwarów, na ulicy niecałe 5 dolarów.