Kwota, która jest efektem ugody z holenderskimi organami ścigania, obejmuje grzywnę w wysokości 300 mln euro oraz 180 mln rekompensaty - informuje Reuters.

Mimo, iż doszło do ugody to dochodzenie jest wciąż w toku - informuje prokuratura. Trzech byłych członków zarządu, których personaliów nie ujawniono zostało zidentyfikowanych jako podejrzanych i odpowiedzialnych za naruszenie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

We wrześniu 2019 r. ABN Amro został oskarżony o zignorowanie rachunków zaangażowanych w pranie pieniędzy, utrzymywanie relacji z podejrzanymi klientami i niezgłaszanie takich transakcji odpowiednim organom.

Minister finansów Holandii Wopke Hoekstra napisał na Twitterze, że bank niewystarczająco zapobiegał procederowi prania pieniędzy, a ustalenia prokuratury w tej sprawie były „jasne i bolesne".

W związku z dochodzeniem w ABN Amro stanowisko stracił prezes Danske Bank. Chris Vogelzang, który został zwolniony ze stanowiska dyrektora generalnego w przeszłości pracował w holenderskim banku. Vogelzang ma status podejrzanego w śledztwie w sprawie potencjalnego naruszenia przepisów dotyczących zapobiegania praniu pieniędzy w ABN Amro, gdzie przez osiem lat był szefem bankowości detalicznej i prywatnej.

Gerrit Zalm, były holenderski minister finansów i były członek zarządu ABN AMRO, również opuścił zarząd Danske Bank - informuje agencja AP.