Reklama

Ciołkowski: 2019 rokiem bankowości otwartej

W przyszłym roku banki w Polsce zaczną jeszcze ściślej współpracować z firmami fintech, w ramach ekosystemu bankowości otwartej. Skorzystają na tym klienci, którzy będą szybciej otrzymywać dostęp do innowacyjnych usług finansowych, wykorzystujących najnowsze zdobycze technologii. O współpracy dużych i małych graczy, budowaniu startupów i cyfrowych płatnościach rozmawiamy z Bartoszem Ciołkowskim, dyrektorem generalnym Mastercard Europe w Polsce.

Publikacja: 29.11.2018 12:00

Ciołkowski: 2019 rokiem bankowości otwartej

Foto: rp.pl

Czy organizacje finansowe potrzebują fintechów?

Myślę, że tak. To pytanie bardzo często padało kilka lat temu. Mieliśmy wtedy dyskusję, kto kogo pokona i dlaczego. Myślę jednak, że dzisiaj jest już ona nieistotna.

Z jednej strony mamy odważnych ludzi próbujących stworzyć instytucje nowego rodzaju, cyfrowe banki, które skalują się, czy to w Europie, czy globalnie. Już jednak widać, że nie są oni w stanie przejąć dużej części bankowego biznesu. Mogą skoncentrować się na poszczególnych rozwiązaniach czy usługach, na przykład takim gorącym tematem jest koszt transakcji międzynarodowych, wokół którego powstało wiele fintechów. Z drugiej strony, widzimy znacznie więcej przykładów współpracy banków z fintechami. Często jest tak, że dynamika firmy małej jest znacznie wyższa niż wielkiej organizacji, takiej jak bank czy Mastercard. W dobrym, partnerskim modelu współpracy można sobie poradzić z rozwiązywaniem biznesowych problemów.

Jak Mastercard współpracuje z fintechami?

Mamy dość szerokie podejście. Z jednej strony wiąże się ono z naszą współpracą z naszymi klientami i partnerami na całym świecie: bankami, agentami rozliczeniowymi czy detalistami. Dzięki relacjom z nimi możemy promować startupy „wyłowione” na różnych rynkach, w tym w Polsce.

Reklama
Reklama

Z drugiej strony staramy się inkorporować nowe rozwiązania wewnątrz naszej firmy. Przez ostatnich kilka lat dokonaliśmy około 35 akwizycji. Dzięki nim byliśmy w stanie zaoferować naszym klientom szereg nowych usług, które niekoniecznie są związane z płatnościami. Przykładem jest firma Applied Predictive Technologies (ATP), która jest związana z szeroko pojętymi danymi i ich analizą. Inny przykład to NuData, działająca w branży cybersecurity, która oferuje tzw. pasywną biometrię. Mamy też polskie przykłady. Mówię o firmie Mastercard Payment Transaction Services, wcześniej Trevica, która obecnie obsługuje wiele fintechów i banków.

Równolegle wspieracie firmy w ramach akceleratorów.

Jeszcze trzy lata temu wystarczyło być facylitatorem współpracy tj. spotykać różne firmy ze sobą, przedstawiać sobie nawzajem. Dzisiaj wiele się zmieniło, wiele organizacji wybrało tę drogę, ma swoje laboratoria, skanuje rynek.

Z tego powodu chcemy dzisiaj pójść o krok dalej, we współpracy z The Heart. W sytuacji, gdy nie możemy znaleźć na rynku startupu oferującego dane rozwiązanie, chcemy być w stanie go wybudować. Powstaje jednostka The Heart Ventures, w którą Mastercard będzie dodatkowo inwestować, co pozwoli nam od zera tworzyć firmy, a nie tylko je znajdować dla korporacji.

Jaka jest przyszłość systemów płatniczych? W którą stronę zmierzamy?

Działamy na rynku szybko rosnącym, bo widać tę konwersję gotówki na płatności bezgotówkowe. Jest to trend globalny. To powoduje, że wiele organizacji i startupów chce na tym rynku być.

Reklama
Reklama

Na prezentacji na Impact Fintech 2018 miałem okazję pokazać, jak zmieniał się świat przez ostatnie 20 lat. Tyle czasu zajęło nam dojście do poziomu 30 proc. konsumpcji, która jest opłacana bezgotówkowo, elektronicznie. Migracja do technologii płatności bezstykowych zajęła nam już tylko 10 lat. Na zbliżeniowych płatnościach mobilnych koncentrujemy się dopiero od 3 lat. Mamy tutaj jednak mocną tendencję wzrostową i jest duże prawdopodobieństwo, że ta migracja od kart do telefonów nastąpi dużo szybciej, niż w przypadku jakiejkolwiek wcześniejszej technologii płatniczej.

Jak prezentuje się Polska na globalnym tle? Jesteśmy zapóźnieni z nowoczesnymi rozwiązaniami?

W tym temacie, co zawsze podkreślam, powinniśmy być ekstremalnie dumni. Nie tylko nie jesteśmy zapóźnieni, ale wręcz jesteśmy w forpoczcie zmian. Problem w tym, albo wyzwanie w tym, że czas nie zwalnia, tylko przyspiesza. Wielu chce być tam, gdzie jesteśmy, a to oznacza, że nie możemy zwalniać.

Jakich nowych usług Mastercard możemy się spodziewać w najbliższych latach?

Trudno je szybko wymienić, bo jest ich bardzo dużo. Nie wynika to tylko z tego, że chcemy dużo robić, ale przede wszystkim z tego, że ten rynek płatności tak szybko się zmienia.

Jednym z głównych projektów, na które mocno stawiamy, jest open banking – zestaw usług Mastercard dla ekosystemu bankowości otwartej. Jest to nasza duża inwestycja. Oddziały Mastercard w Polsce i Wielkiej Brytanii jako jedyne na świecie prowadzą ich pilotaż. Nie chodzi tutaj o dostarczanie rozwiązań na poziomie API, bo to już się dzieje. Chodzi o wejście poziom wyżej: Jak bank może zarządzać informacjami otrzymywanymi od innych firm finansowych, z zewnętrznego świata. Z drugiej strony, jak jako bank zarządzać informacjami pochodzącymi z zewnętrznego świata, czyli od tzw. TPPs, niezależnych dostawców usług finansowych. Następnie jest pytanie, jak bezpiecznie obsłużyć te transakcje. Na końcu, oczywiście, jest kwestia rozwiązywania ewentualnych sporów pojawiających się między stronami transakcji. Dlatego właśnie Mastercard taką platformę buduje, żeby pomóc bankom i fintechom sprostać wyzwaniom bankowości otwartej.

Finanse
„Luka” w PPK, czyli niewielki zysk dzisiaj, wielka strata w przyszłości
Finanse
Zderegulować obawy przed IPO. Jak przywrócić giełdę polskim firmom
Finanse
Bruksela zablokowała najważniejszy fundusz Putina. Kieruje nim były obywatel Ukrainy
Finanse
Członek Fed wzywa do obniżki stóp. Media typują go na następcę Jerome’a Powella
Finanse
Donald Trump twierdzi, że nie planuje zwolnić szefa Fed, Jerome’a Powella
Reklama
Reklama