Reklama

Rośnie ryzyko niewypłacalności Egiptu i Tunezji

Sytuacja gospodarcza w Tunezji i Egipcie nie jest dramatyczna, ale wysokie jest ryzyko niewypłacalności firm w tych krajach — ostrzega Euler Hermes, lider rynku ubezpieczeń transakcji handlowych

Aktualizacja: 11.02.2011 16:33 Publikacja: 11.02.2011 16:10

Rośnie ryzyko niewypłacalności Egiptu i Tunezji

Foto: Bloomberg

Zdaniem Karine Berger, szefowej działu analiz Euler Hermes ,znacznym problemem w obydwóch krajach jest dzisiaj zahamowanie produkcji, głównie w przemyśle tekstylnym i naftowym, ale także w motoryzacji.

Niestabilna sytuacja polityczna doprowadziła do gwałtownego odpływu kapitału zagranicznego. Wiele inwestycji, zwłaszcza w infrastrukturze turystyki zostało wstrzymanych lub odwołanych. Nadal nie funkcjonuje zamknięta 2 tygodnie temu giełda papierów wartościowych. Mówi się o jej ponownym otwarciu w najbliższą niedzielę. W dwa pierwsze dni po wybuchu zamieszek indeks giełdowy stracił w Egipcie 16 proc.

Kurs funta na poziomie 5,88 za dolara utrzymywany jest sztucznie, dzięki interwencjom banku centralnego, który dysponuje rezerwami wynoszącymi ok 36 mld dol. na razie według ocen ekonomistów Egipcjanie wpompowali w rynek przynajmniej miliard dolarów. Analitycy UBS są zdania, że deprecjacja egipskiej waluty jest nieunikniona i funt powinien stanieć 25 procent.

— Jeśli niestabilna sytuacja polityczna utrzyma się jeszcze, odbudowa gospodarki będzie utrudniona. Jeżeli chodzi o Egipt, na chwilę obecną wykluczono zamknięcie Kanału Sueskiego - mówi Karine Berger.

Egipt posiada rating C według klasyfikacji Euler Hermes. Ocena Tunezji została obniżona do BB. Zdaniem ubezpieczyciela gospodarki obydwóch krajów mają szanse na ożywienie. Wszystko jednak będzie zależało od rządów.

Reklama
Reklama

W piątek, kiedy okazało się, że nie doszło do powszechnie oczekiwanego ustąpienia prezydenta Hosni Mubaraka, umocniły się dolar i frank szwajcarski i podrożała ropa naftowa. Staniało złoto, ale wyłącznie z powodu wyższych notowań waluty amerykańskiej. Pozostanie prezydenta Mubaraka, to najgorsza z możliwych informacji dla zagranicznych inwestorów — uważa John Sfakianakis, główny ekonomista Banque Saudi Fransi.

Finanse
„Luka” w PPK, czyli niewielki zysk dzisiaj, wielka strata w przyszłości
Finanse
Zderegulować obawy przed IPO. Jak przywrócić giełdę polskim firmom
Finanse
Bruksela zablokowała najważniejszy fundusz Putina. Kieruje nim były obywatel Ukrainy
Finanse
Członek Fed wzywa do obniżki stóp. Media typują go na następcę Jerome’a Powella
Finanse
Donald Trump twierdzi, że nie planuje zwolnić szefa Fed, Jerome’a Powella
Reklama
Reklama