Reklama

Rosja: inflacja 5 proc.

W pierwszym półroczu ceny w Rosji poszły w górę o 5 proc. Rząd zakłada, że w całym roku inflacja sięgnie 6,5 proc. - 7,5 proc.

Publikacja: 05.07.2011 17:40

Rosja: inflacja 5 proc.

Foto: Bloomberg

Najnowsze dane opublikował Rosstat. W skali roku ceny wzrosły o 9,5 proc.

Najbardziej podrożały kasze (20 proc.), papierosy (12,6 proc.), benzyna (10,6 proc.) oraz owoce i warzywa (8,7 proc.).

Najmniej podrożał sprzęt AGD - 0,7 proc., medykamenty (3,3 proc.), buty (3,4 proc.), tkaniny (3,5 proc.), środki higieny (3,8 proc.).

Stale rosną ceny wyrobów tytoniowych, materiały budowlane oraz paliwa. Wzrostu cen tych ostatnich nie dało się powstrzymać nawet po osobistej interwencji Władimira Putina.

W grupie usług najszybciej rosną w Rosji opłaty za wodę ( 15 proc. w pół roku), gaz (14 proc.) i wywóz śmieci (12,5 proc.). Spadły o 0,3 proc. ceny ubezpieczeń.

Reklama
Reklama

Ciekawe jest zestawienie wydatków Rosjan. W pierwszym półroczu 31 proc. wydatków stanowił zakup żywności; 12 proc. transport; 11 proc. szło na opłaty komunalne; 10 proc. na buty i ubrania, a 6 proc. na alkohol i papierosy.

Finanse
W finansach kluczowa jest wiarygodność
Finanse
Bitcoin pod presją jak nigdy od miesięcy. Rynek testuje granicę 60 tys. dolarów
Finanse
CFO Excellence Awards: startuje nowy konkurs „Rzeczpospolitej”
Finanse
Wyprzedaż długu wydaje się kiepska jako broń geopolityczna
Finanse
Czy stres na rynkach akcji i surowców podniesie obligacje?
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama