Serwis MamPrawoWiedziec.pl zapytał kandydatów wszystkich największych ugrupowań, startujących na listach z miejsc od 1 do 10, o ich poglądy dotyczące najważniejszych zagadnień polityki gospodarczej kraju. Badaniem objęto 641 osób. Zwalczanie bezrobocia to najważniejsze zadanie rządu, nawet jeśli miałoby to nastąpić kosztem zwiększonych wydatków z budżetu i wzrostu inflacji. Tak uważają przede wszystkim kandydaci SLD (73 procent) i Ruchu Palikota (61 procent) i PiS (52 proc.).
PJN, PSL i PO także dostrzegają potrzebę podjęcia takich działań, nawet gdyby miały naruszyć stabilność finansową (ok. 45 procent odpowiedzi). Stabilną złotówkę i niską inflację przedkłada nad bezrobocie przede wszystkim Platforma (49 proc. odpowiedzi).
Do większej swobody gospodarczej w zgodnej opinii wszystkich ugrupowań doprowadzi uproszczenie procedur otwierania firm. „Jedno okienko" i uproszczenie przyznawania koncesji i zezwoleń spotkały się z największym poparciem Ruchu Palikota (93 i 83 proc. odpowiedzi) i PJN (85 i 83 proc.). Umiarkowanymi zwolennikami takiego posunięcia okazali się politycy PiS oraz PSL (48 proc i 56proc.).
130 osób startujących z miejsc od 1 do 10 z pięciu największych ugrupowań na listach zasiada lub zasiadało we władzach firm
Klucz do swobody gospodarczej to dla PO poza tym likwidacja płacy minimalnej i uelastycznienie kodeksu pracy (68 proc. ankietowanych). Ten zabieg popularny jest także wśród kandydatów PSL (56 proc.). Najwięcej oporów wywołuje to wśród kandydatów PiS – tylko 13 proc. uważa likwidację płacy minimalnej i ograniczenie praw pracowniczych za dobre rozwiązanie. Tu z kolei jest najwięcej zwolenników ograniczenia liczby przyjmowanych ustaw (32 proc.) Zastąpienie PIT i CIT podatkiem obrotowym preferują przede wszystkim kandydaci z PJN i PiS (32 i 30 procent). Z pozostałych ugrupowań taką ewentualność dopuszcza mniej więcej co piąty ankietowany.