Fundusze private equity zyskują przede wszystkim na wzroście sprzedaży spółek, w których mają udziały. Podwojenie przychodów firm wchodzących w skład portfela funduszu w czasie trwania inwestycji zwiększa wewnętrzną stopę zwrotu (pokazującą rzeczywistą stopę zysku z przedsięwzięcia) o 7,9 punktów procentowych.
Takie są wnioski z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Techniczny w Monachium we współpracy z EVCA, europejskim stowarzyszeniem funduszy private equity, do którego należą również instytucje inwestujące w Polsce, takie jak Enterprise Investors, EQT czy Mid Europa Partners.
Badanie potwierdziło, że funduszom najbardziej opłaca się rozwijać spółki wchodzące w skład portfeli w sposób organiczny, sprzyjając wzrostowi ich przychodów.
Co ciekawe, poziom lewarowania – finansowania inwestycji kapitałem obcym – ma niewielki wpływ na stopę zwrotu z inwestycji. Nie ma znaczącej różnicy między rentownością najbardziej i najmniej „zalewarowanych" inwestycji.
IPO mało popularne
Przeciętnie najwięcej inwestycji funduszy private equity – 40 proc. – kończy się poprzez sprzedaż udziałów w spółkach portfelowych inwestorowi strategicznemu, 34 proc. innemu funduszowi lub inwestorowi finansowemu, a jedynie ok. 7 proc. pierwotną ofertą publiczną na giełdzie.