Papiery CDS stanowią ubezpieczenie długu. Inwestorzy kupują te instrumenty finansowe po to, by w razie bankructwa państwa lub spółki odzyskać pieniądze włożone w ich obligacje. W zamian płacą co jakiś czas emitentowi CDS za ubezpieczenie długu – im większe ryzyko bankructwa dłużnika, tym więcej muszą płacić. Branżowa organizacja ISDA jest instytucją, która określa, czy zaszło „zdarzenie kredytowe" uprawniające do wypłaty pieniędzy z CDS, czyli czy doszło do bankructwa państwa lub spółki.
15 wielkich banków jest reprezentowanych w Komitecie ISDA decydującym o Grecji
Niewykluczone jednak, że w przyszłości ISDA ogłosi bankructwo Grecji. Czwartkowe oświadczenie tej organizacji było odpowiedzią na pytanie zadane przez inwestorów. Chcieli oni wiedzieć, czy uchwalona przez grecki parlament ustawa poddająca obligacje klauzulom wspólnego działania (CAC) stanowi „zdarzenie kredytowe". CAC uniemożliwiają blokowanie restrukturyzacji długu przez małe grupki inwestorów. Zgodnie z tymi klauzulami rozwiązanie wynegocjowane podczas rozmów o redukcji długu przez określoną większość wierzycieli będzie obowiązywało wszystkich posiadaczy tych obligacji. Komitet ISDA badający tę sprawę uznał jednak, że ustawa wprowadzająca CAC sama w sobie nie stanowi „zdarzenia kredytowego" uruchamiającego kontrakty CDS. Jeżeli jednak udział inwestorów w wymianie greckiego długu byłby zbyt niski, to mogłoby nastąpić „zdarzenie kredytowe".
– Sytuacja w Grecji ewoluuje i nasza decyzja nie stanowi przeszkody do zadawania nam kolejnych pytań dotyczących Grecji – mówi czwatkowy komunikat ISDA.