Stalowy gigant oligarchy Aleksieja Mordaszowa sprzeda zakłady Dearborn i Columbus. Specjaliści szacują, że może za nie otrzymać ok. 1,5 mld dol. Wśród kandydatów na kupców wymieniani są US Steel i brazylijska Companhia Siderurgica Nacional. Zdaniem analityków zapytanych przez „Wall Street Journal" sprzedaż może mieć związek z ryzykiem rozszerzenia amerykańskich sankcji na rosyjski biznes. Sam koncern nie komentuje.
US Steel jest zainteresowany hutą w Dearborn, leży ona bowiem blisko innych aktywów koncernu. Brazylijczycy są gotowi kupić oba zakłady Sieverstalu. W 2013 r. ich sprzedaż wyniosła 4,7 mln ton, obroty 3,87 mld dol., co stanowiło 30 proc. obrotów całego koncernu. Zysk operacyjny wyniósł 49,7 mln dol.
Przetasowania?w surowcach
Severstal kupił pierwsze amerykańskie aktywa w 2004 r., a cztery lata później był już właścicielem pięciu odlewni stalowych i kopalni węgla kamiennego PBS Coals.
Podczas globalnego kryzysu Rosjanie zwolnili 3 tys. pracowników z zakładów Severstal Warren o mocy 1,2 mln t stali rocznie, Severstal Deaborn (3,3 mln t stali rocznie), Severstal Sparrows Point (3,6 mln t) i Severstal Columbus (1,5 mln t). Stanęły linie do produkcji stali i gorącej surówki oraz blachy dachowej. Koncern zdecydował się też zamrozić program inwestycyjny na lata 2009–2011 i zmniejszyć nakłady o blisko 20 proc.
W efekcie trzy aktywa na tyle straciły na wartości, że stały się nierentowne i w 2011 r. Rosjanie sprzedali je Renco Group. Rok wcześniej Biały Dom udzielił Rosjanom 730 mln dol. specjalnego kredytu z programu rządowego wsparcia modernizacji amerykańskiej branży motoryzacyjnej. Dzięki temu zakłady w Dearborn zostały zmodernizowane, a od zera zbudowano nowe siedziby Columbus i PBS Coals.