Nikt nie wierzy Grecji

Brak zaufania do rządu z Aten jest największą przeszkodą w negocjacjach.

Publikacja: 12.07.2015 22:00

Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, i nowy grecki minister finansów Euk

Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, i nowy grecki minister finansów Euklid Cakalotos

Foto: PAP/EPA

– Utracona została najważniejsza waluta: zaufanie – powiedziała w niedzielę Angela Merkel. Wierzyciele różnią się w gotowości do ustępstw na rzecz Grecji, żeby zatrzymać ją w strefie euro, ale co do jednego są zgodni: Grecji nie można ufać. Bruksela musi mieć możliwość ścisłej kontroli realizacji obietnic Aten. – Obecny rząd ciężko sobie na to zapracował – powiedział estoński premier Taavi Roivas.

Od soboty w Brukseli trwa maraton negocjacyjny, który miał być ostatnim już akordem w batalii na rzecz ratowania Grecji. Dwa tygodnie po referendum, w którym Grecy powiedzieli „nie" żądaniom stawianym przez wierzycieli, ich rząd przedstawił starą ofertę reform i oszczędności z nadzieją na szybkie przekazanie im 53 mld euro nowej pożyczki. Bardzo się jednak Ateny przeliczyły. Co prawda egzekucję odwołano i nie ogłoszono wyjścia Grecji ze strefy euro, ale nowy grecki minister finansów oraz premier musieli wysłuchać w Brukseli wielu gorzkich słów. Najpierw w czasie posiedzenia Eurogrupy (ministrowie finansów strefy euro), a potem w czasie szczytu przywódców 19 państw.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Finanse
G7 i UE chcą przejąć dochody z rosyjskich aktywów. MFW broni Kremla
Finanse
Byli studenci MIT ukradli 25 mln dol. w kryptowalucie. Zajęło im to 12 sekund
Finanse
Stan wiedzy o finansach jest w Polsce bardzo słaby
Finanse
Rośnie unijne wsparcie start-upów
Finanse
Mnogość pożyczek dla przedsiębiorstw w regionach