Poznań: konferencja Gospodarka 4.0.

Wizję produkcji, w której klient jest współtwórcą lub projektantem, pracownik koordynatorem pomysłów oraz pracy robotów, a głównym bohaterem internet, roztaczano w Poznaniu na konferencji: Gospodarka 4.0.

Aktualizacja: 12.06.2016 22:06 Publikacja: 12.06.2016 21:20

Poznań: konferencja Gospodarka 4.0.

Foto: 123RF

Konferencję zorganizowała Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK). Jej przedstawiciel Tomasz Maciesza wyjaśnia, że „celem było porównanie stanu zaawansowania gospodarki Niemiec i Polski w drodze do tworzenia tzw. inteligentnej produkcji".

Ujęta w trzech panelach dyskusja daleko wykroczyła poza te ramy. Wstępem do niej była prezentacja Wolfganga Dorsta z niemieckiej federacji Bitkom (skupia m.in. 2,3 tys. firm branży IT w RFN). Jest ona jednym z głównych uczestników Platformy Przemysł 4.0 stworzonej przez Ministerstwo Gospodarki i Technologii Niemiec. Niemiecki rząd na ten projekt, którego celem jest zachowanie czołowej pozycji gospodarki Niemiec, przeznacza 200 mln euro. Wolfgang Dorst w Poznaniu informował, że obecnie u naszych sąsiadów w agendzie „Przemysł 4.0" jest 230 projektów. Zaznaczył przy tym, że część z nich ma charakter deklaratywny, a całe zamierzenie jest wciąż w fazie dyskusji. Za Odrą wymiana poglądów dotyczy zarówno organizacji firm, modelu biznesowego, jak i wzajemnych relacji przedsiębiorstw. Najważniejszymi problemami są te związane z jednolitym nazewnictwem i standardami niezbędnymi w takiej komunikacji, a także prawa pracownicze, gdyż wprowadzenie nowych rozwiązań wiąże się z redukcją zatrudnienia. Wolfgang Dorst apelował jednak o wspólne niemiecko-polskie testowanie pomysłów rodzących się w nieuniknionej czwartej rewolucji przemysłowej.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Prognozy „Parkietu”.
Jak oszczędzać i inwestować w czasach spadających stóp procentowych?
Finanse
Czego może nas nauczyć Warren Buffett?
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej