Nagrodzony przez Parlament Europejski film jest opowieścią o miłości, zagubieniu i desperacji. Jej bohaterem jest irański nastolatek, który – by spotkać się z ukochaną mieszkającą w Anglii – przez kilka miesięcy nielegalnie przemierza Europę. Ostatnim etapem jego podróży jest kanał La Manche. Chłopak nie ma wyjścia – postanawia pokonać go wpław.
Podczas przeglądu obejmującego 13 tytułów zjawisku nielegalności przyjrzeć się można z różnych perspektyw. Na przykład oczami Wietnamki, która podczas drogi do Warszawy doświadcza wielu upokorzeń. Czy Albanki zawierającej fikcyjne małżeństwo w Belgii z nadzieją na dostanie obywatelstwa. Albo mieszkającego w Gruzji chłopca, który chce odnaleźć pozostającego w rodzinnej Abchazji ojca.
W programie znalazły się zarówno filmy niepokazywane u nas dotychczas na dużym ekranie, jak i pozycje znane, lecz warte przypomnienia. Wśród tych ostatnich warto zwrócić uwagę na ciepłą, pełną muzyki opowieść Tony’ego Gatlifa „Exils”. To historia pary, która – chcąc poznać swoje korzenie, – przemarza Francję, Hiszpanię i Maroko, by wreszcie dotrzeć do Algierii.
Przegląd, który wpisuje się w przypadające na niedzielę obchody Międzynarodowego Dnia Uchodźcy, organizuje Polska Akcja Humanitarna. Towarzyszy mu m.in. pokonkursowa wystawa prac uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych „Uchodźcy szablonowo/nieszablonowo”.
Warszawa to główny przystanek piątej edycji tego wydarzenia. Przegląd odbywa się też we Wrocławiu, Toruniu i Krakowie.