Oscary 2025: Są nominacje. Na liście „Dziewczyna z igłą”

„Emilia Pérez” Jacquesa Audiarda zdobyła 13 nominacji i przewodzi oscarowej stawce nominowanych. „Brutalista” Brady'ego Corbeta oraz musical „Wicked” Jona M. Chu zdobyły po 10 nominacji. „Dziewczyna z igłą” ma szansę jako film zagraniczny.

Publikacja: 23.01.2025 15:18

Twórcy filmu „Emilia Perez” mają wiele powodów do radości po oscarowych nominacjach

Twórcy filmu „Emilia Perez” mają wiele powodów do radości po oscarowych nominacjach

Foto: REUTERS/Mario Anzuoni

Termin ogłoszenia oscarowych nominacji zmieniał się dwukrotnie. Był przesuwany z powodu pożarów, które niszczyły Los Angeles. Dziś ciągle ogień jest zagrożeniem dla wielu miejsc, właśnie pojawił się komunikat, że nowe jego ognisko wybuchło w pobliżu Bel Air, ale „the show must go on”.

Nie było zaskoczeń. Wśród dziesięciu filmów, które będą walczyły o Oscara, są najgłośniejsze tytuły tego roku. Te, które wcześniej triumfowały w ostatnim rozdaniu Złotych Globów, zdobyły też uznanie profesjonalistów z amerykańskich gildii. Teraz mają szansę na Oscary.

Oscary 2025: Nominacje dla „Brutalisty” i „Emilii Pérez”

„Brutalista” Brady'ego Corbeta to historia żydowskiego architekta, emigranta z Węgier, który po traumie wojny i obozu koncentracyjnego próbuje znaleźć dla siebie miejsce w Ameryce. Nominację do Oscara otrzymał odtwórca głównej roli w tym filmie, Adrien Brody.

Trwa piękny sen Jacquesa Audiarda. Jego „Emilia Pérez” – musical o narkotykowym królu, który koryguje płeć - dostała nominację w najważniejszej kategorii.

„Anora” Seana Bakera to historia nowojorskiej seksworkerki, która wdaje się w romans z rozwydrzonym synem rosyjskich oligarchów. Gdy chłopak dla zabawy bierze z nią ślub, do akcji wkracza mafia wynajęta przez jego rodziców. Film o sile pieniądza, ale też o upokorzeniu. Ten współczesny „Kopciuszek” bez happy endu niesie nieco uproszczony obraz podziałów świata, ale – jak mówi sam Baker – to film dla kinowej publiczności przerzedzonej wciąż po pandemii i wybuchu streamingu.

Czytaj więcej

Znany pisarz chce odwołania Oscarów. „Neron grał, gdy Rzym płonął”

Szanse na Oscara wciąż zachowują takie filmy jak : „Kompletnie nieznany” Jamesa Mangolda (w sumie aż siedem nominacji), „Konklawe” Edwarda Bergera, „Nickel Boys” RaMella Rossa, „I’m Still Here” Waltera Sallesa i „Substancja" Coralie Fargeat. Mocnym kandydatem jest „Wicked”, który był wielkim sukcesem kasowym ostatnich miesięcy. Znalazło się też wśród nominowanych tytułów miejsce dla „Diuny. Części drugiej”.

Oscary 2025: Szwedzko-duńsko-polska koprodukcja „Dziewczyna z igłą” z szansą na statuetkę

Wielki sukces odniósł Magnus von Horn. Jego „Dziewczyna z igłą” została nominowana w kategorii filmu zagranicznego. Do konkurencji oscarowej zgłosili ją Duńczycy, ale film jest koprodukcją szwedzko-duńsko-polską i cała niemal jego ekipa pochodzi z Polski. Konkurentami „Dziewczyny z igłą” w walce o Oscara będą francuska „Emilia Pérez” Jacquesa Audiarda, zgłoszone przez Niemców „Nasienie świętej figi” Mohammada Rasoulofa oraz litewska animacja „Flow” Gintsa Zilbalodisa.

Czytaj więcej

Złote Globy dla „Emilii Perez” i „Brutalisty”

Tegoroczne nominacje potwierdzają trend, jaki można ostatnio zaobserwować. Amerykańskie nagrody filmowe zmieniają się. Powód? Rozszerzają się gremia oceniających. Złote Globy do niedawna przyznawane były przez ok. 90 dziennikarzy zagranicznych mieszkających w Los Angeles. Po bojkocie tego gremium, które tworzyli głównie biali mężczyźni, po krytyce, że jest ono zbyt seksistowskie i rasistowskie, organizatorzy Globów dołączyli do grona oceniających 200 krytyków filmowych z całego świata. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Tegoroczna ceremonia wręczenia Globów znów odbyła się wśród blasku fleszy, a uczestniczyły w niej największe gwiazdy kina. Ale też przestały wygrywać filmy najbardziej kasowe i najmocniej reklamowane przez dystrybutorów. Okazało się, że trampoliną do nagród stały się wielkie, artystyczne festiwale, przede wszystkim w Cannes, Wenecji i Berlinie. Podobny proces zachodzi też w Oscarach. Coraz częściej nominacje i statuetki Oscarowe dostają produkcje nieamerykańskie. A że każdy nominowany ma prawo zostać członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, co roku automatycznie zwiększa się liczba głosujących spoza USA.

Film
Val Kilmer nakręcił w Polsce western z Bogusławem Lindą. Grał Poszukiwanego
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Film
Nie żyje Val Kilmer. Popularny aktor miał 65 lat
Film
„Niki”: Załamania gwiazdy pop-artu
Film
„Agnieszka… Morawińska, co ty tutaj robisz?” w Kinie Iluzjon
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Film
Skandal u filmowców: miliony dla prezesa Jacka Bromskiego, alkohol i limuzyny
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście