Kobiety mają moc. I to nie tylko na ekranach. Girl Power! na Mastercard OFF CAMERA

W ramach sekcji „Girl Power!” podczas nadchodzącego Festiwalu Mastercard OFF CAMERA, w Krakowie zostaną zaprezentowane filmy, które śmiało eksplorują kobiecą siłę, doświadczenia i niezależność.

Publikacja: 22.02.2024 09:00

Kobiety mają moc. I to nie tylko na ekranach. Girl Power! na Mastercard OFF CAMERA

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym Mastercard OFF CAMERA

Od poruszającej historii Cléo i jej niani Glorii w „Àma Gloria”, przez inicjacyjną podróż Manon w „Rivière”, aż po odważny, zabawny debiut „Vera and the Pleasure of Others” o erotycznych fantazjach pewnej nastolatki. Festiwal celebruje nie tylko talent twórczyń, ale również złożone, dynamiczne historie wyjątkowych, ale i zupełnie przecietnych dziewczyn. Każdy film tej sekcji, od fińskiej opowieści o dojrzewaniu w „Light Light Light” po francuską opowieść o emancypacji i rodzinnej tajemnicy w „Homecoming”, podkreśla moc i wpływ kobiet na współczesne kino. A to wszystko już od 26 kwietnia do 5 maja w Krakowie.

Trzecia z czterech sekcja tematyczna, która została przygotowana specjalnie na tegoroczną, 17. już edycję Mastercard OFF CAMERA, nie zajmuje się męskimi rojeniami i fantazjami na temat dziewczyńskości, jakich pełno w kulturze. „Girl Power!” proponuje różnorodne, skomplikowane, czasem zabawne, czasem wzruszające reprezentacje filmowe dziewczynek i dorastających dziewczyn, które fascynują i zaciekawiają siłą, nieugiętością i poczuciem humoru. Dzięki nim wychodząc zwycięsko z rozmaitych pułapek, jakie wciąż zastawia na nie przesiąknięta seksizmem rzeczywistość – zapowiada Grzegorz Stępniak, dyrektor artystyczny Festiwalu. Pokazywane w sekcji filmy stawiają na różnice klasowe, rasowe i genderowe między bohaterkami. Dobitnie udowadniając moc i aktualność kultowego już hasła z drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku - Girl Power.

Wybitne twórczynie ponownie zostaną nagrodzone

W 2024 roku w ramach Mastercard OFF CAMERA po raz drugi zostanie wręczona prestiżowa Nagroda Female Voice o wartości 50 000 zł, uznająca odwagę i bezkompromisowość kobiet w polskim kinie, które nie obawiają się podążać własną ścieżką. Wyróżnienie to, przyznawane za wkład w rozwój i promocję kobiecego głosu w kinematografii, w 2023 roku po raz pierwszy otrzymała reżyserka Klaudia Śmieja-Rostworowska, producentka polsko-brytyjsko-amerykańskiego dramatu „The Silent Twins”. Nagroda ta, której fundatorami jest BNP Paribas i Mastercard stanowi istotny wkład Festiwalu w promowanie równości w świecie kinematografii, podkreślając znaczenie kobiecej wizji w sztuce filmowej i zachęcając do dalszego tworzenia odważnych, inspirujących dzieł.

Zanim Nagroda Female Voice zostanie wręczona, sprawdźmy, jakie filmy będzie można zobaczyć w ramach 17. edycji Mastercard OFF CAMERA na przełomie kwietnia i maja tego roku.

Àma Gloria

Poruszający film o niezwykłej relacji między sześcioletnią Cléo a jej nianią. Gloria, pochodząca z Wysp Zielonego Przylądka, staje przed trudnym wyborem powrotu do swojego kraju. W obliczu nieuchronnej rozłąki, Gloria proponuje ojcu Cléo, aby pozwolił jej spędzić z dziewczynką ostatnie wspólne lato na Wyspach Zielonego Przylądka. Wspólna podróż staje się dla Cléo okazją do odkrycia nowej kultury oraz doświadczenia bogatej palety emocji.

Samodzielny reżyserski debiut Marie Amachoukeli okazał się jednym z większych odkryć ostatniego festiwalu w Cannes. Ozdobą tej czułej, bardzo uważnej opowieści o miłości, rodzinie, silnej więzi oraz separacji jest znakomita rola młodej debiutantki Louise Mauroy-Panzani. Àma Gloria to film, który roztopi nawet najtwardsze serca.

Reżyseria: Marie Amachoukeli
Scenariusz: Marie Amachoukeli, Pauline Guéna (współpraca)
Zdjęcia: Inès Tabarin
Muzyka: Fanny Martin
Obsada: Louise Mauroy-Panzani, Ilça Moreno Zego, Arnaud Rebotini, Fredy Gomes Tavares, Abnara Gomes Varela
Kraj: Francja
Rok produkcji: 2023
Czas: 83 min/kolor

Nagrody: MFF w Salonikach – Złoty Alexander; MFF w Jerozolimie – Najlepszy film zagraniczny; MFF w Pingyao – Nagroda Jury

Girls Are Alright

Pięć młodych aktorek wyjeżdża na wieś, by przygotować się do nowego spektaklu teatralnego. W malowniczym domu, z dala od miasta, łączą pracę nad rolami z dzieleniem się osobistymi doświadczeniami. W otoczeniu natury, w eleganckich kostiumach, rozwijają wzajemne relacje, mieszając życie zawodowe z prywatnym, co podkreśla ich kobiecą energię, troskę i solidarność.

Jak przekonuje debiutująca w pełnym metrażu hiszpańska reżyserka Itsaso Arana, która wciela się też w jedną z głównych ról, jej film to przede wszystkim opowieść o przyjaźni i pojednaniu między kobietami. Zrodzona ze śmiałości, odwagi, nieposłuszeństwa oraz podziwu dla grupy aktorek, jakie widzimy na ekranie.

Reżyseria: Itsaso Arana
Scenariusz: Itsaso Arana
Zdjęcia: Sara Gallego
Obsada: Itsaso Arana, Bárbara Lennie, Irene Escolar, Itziar Manero, Helena Ezquerro
Kraj: Hiszpania
Rok produkcji: 2023
Czas: 85 min/kolor

Homecoming

Khédidja, czarnoskóra niania z Paryża, wraz z nastoletnimi córkami Jessiką i Farah, wyjeżdża na lato na Korsykę, gdzie pracuje dla pewnej rodziny. Podczas gdy córki korzystają z wakacji, Khédidja zmaga się z bolesnymi wspomnieniami z przeszłości związanej z tym miejscem. Ich pobyt ujawnia młodzieńcze uczucia córek i prowadzi do konfrontacji z trudną rodzinną historią.

Intensywna, poruszająca fabuła, jaką przedstawia Corsini, pełna jest podskórnych napięć skupionych wokół problemu tożsamości, rasy i płci. Francuska reżyserka określa swój film mianem opowieści o kobiecej emancypacji i seksualnym oraz romantycznym przebudzeniu.

Reżyseria: Catherine Corsini
Scenariusz: Catherine Corsini
Zdjęcia: Jeanne Lapoirie
Obsada: Aïssatou Diallo Sagna, Esther Gohourou, Suzy Bemba, Lomane de Dietrich, Harold Orsoni
Kraj: Francja
Rok produkcji: 2023
Czas: 110 min/kolor

Light Light Light

W 1986 roku, młoda Maria przeprowadza się do wioski w Finlandii, gdzie spotyka piętnastoletnią Mimi. Pomimo globalnego napięcia związanego z katastrofą w Czarnobylu, obie przeżywają namiętne lato pełne uczuć. Dwadzieścia lat później, powracając, by zaopiekować się chorą matką, Maria odczuwa silne wspomnienia tamtego czasu.

Fińska reżyserka z dużym wyczuciem buduje historię o dojrzewaniu w cieniu wszechogarniającego lęku. Opowiada o sile uczucia oraz pięknie młodości, konfrontując ją z dorosłym życiem bohaterki, w którym tytułowego światła jest już zdecydowanie mniej.

Reżyseria: Inari Niemi
Scenariusz: Juuli Niemi
Zdjęcia: Sari Aaltonen
Muzyka: Joel Melasniemi
Obsada: Laura Birn, Pirjo Lonka, Rebekka Baer, Anna Paavilainen, Arttu Kapulainen
Kraj: Finlandia
Rok produkcji: 2023
Czas: 91 min/kolor

Rivière

Siedemnastoletnia Manon, pasjonatka hokeja, ucieka z domu w szwajcarskich górach i wyrusza samotnie do Francji, by odnaleźć zaginionego ojca. Podróż ta staje się dla niej okazją do dojrzewania, konfrontacji z trudną przeszłością i refleksji nad przyszłością.

Niepewność, poczucie zagubienia, poszukiwanie swojego miejsca, a zatem uczucia tak dobrze znane wielu nastolatkom, stają się motywem przewodnim przejmującego filmu wyreżyserowanego przez Huguesa Hariche’a. Jak przekonuje twórca jednego z ciekawszych tytułów ostatniego festiwalu w Locarno, zależało mu na tym, by ukazać typowe dla bohaterki w tym wieku dylematy, w świecie, gdzie wszystko jest dostępne, nic nie jest dane, a o wszystko trzeba walczyć.

Reżyseria: Hugues Hariche
Scenariusz: Joanne Giger, Hugues Hariche
Zdjęcia: Joseph Areddy
Muzyka: Nicolas Rabaeus
Obsada: Flavie Delangle, Sarah Bramms, Camille Rutherford, Till Clémence, Claude Fugère
Kraj: Francja/Szwajcaria
Rok produkcji: 2023
Czas: 105 min/kolor

Vera and the Pleasure of Others

Siedemnastoletnia Vera, z pozoru zwyczajna uczennica i siatkarka, potajemnie wynajmuje puste mieszkanie dla rówieśników do intymnych spotkań, podkradając je od matki, która pracuje w nieruchomościach. Ukryta za zamkniętymi drzwiami, Vera poznaje swoje erotyczne fantazje, słysząc odgłosy z sąsiednich pokoi.

Ten zabawny południowoamerykański debiut to świeża, niepozbawiona pikanterii i utrzymana w formule coming of age opowieść o seksualnym przebudzeniu. Okraszona świetną rolą młodej, utalentowanej Luciany Grasso.

Reżyseria: Romina Tamburello, Federico Actis
Scenariusz: Romina Tamburello, Federico Actis

Zdjęcia: Lucas Pérez
Muzyka: Pablo Crespo
Obsada: Inés Estévez, Luciana Grasso, Ofelia Castillo, Mariano Raimondi, Carlos Resta
Kraj: Argentyna
Rok produkcji: 2023
Czas: 104 min/kolor

MOC dobrego kina, jak co roku w czasie filmowej majówki

Już wkrótce Mastercard OFF CAMERA zaprezentuje filmy, które będzie można zobaczyć w ramach ostatniej, czwartej sekcji tematycznej przygotowanej specjalnie na rok 2024. Warto jednak zaznaczyć, że w Krakowie jak co roku będzie można zobaczyć najlepsze filmy z całego świata w ramach stałej sekcji „Festiwalowe hity”, a także przegląd kina zza oceanu, czyli „Amerykańscy Niezależni”. Szczegółowy harmonogram pokazów filmów, a także program Miasteczka Filmowego oraz Kin Plenerowych oraz sekcji serialowej zostaną zaprezentowane na początku kwietnia. Już w marcu poznamy także pierwszych gości, którzy przyjadą pod Wawel na filmową majówkę, by spotkać się z kinomanami w ramach Festiwalu.

Szczegóły na offcamera.pl

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym Mastercard OFF CAMERA

Film
Zmarła Eleanor Coppola, reżyserka i żona reżysera
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Film
Te filmy ubiegają się o 100 000 zł w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Mastercard OFF CAMERA 2024
Film
Rekomendacje filmowe na weekend. W poszukiwaniu wartości: Ameryka, Europa, Azja
Film
Premiera nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta 1 czerwca w Krakowie
Film
Filmy mistrzów w Cannes. Za dwoma tytułami stoją nasi rodzimi twórcy