Nie żyje Norman Jewison, reżyser "W upalną noc" i "Skrzypka na dachu" (WIDEO)

W wieku 97 lat zmarł kanadyjski reżyser i producent filmowy Norman Jewison, twórca takich obrazów jak "Wpływ księżyca", "W upalną noc", musicali "Jesus Christ Superstar i "Skrzypek na dachu".

Publikacja: 22.01.2024 23:39

Norman Jewison

Norman Jewison

Foto: AFP

Śmierć Jewisona potwierdził rzecznik rodziny Jeff Sanderson. Odmówił podania miejsca zamieszkania reżysera, twierdząc, że rodzina prosiła o prywatność.

Jewison, którego kariera rozpoczęła się w kanadyjskiej telewizji i trwała ponad 50 lat, był, podobnie jak jego bliski przyjaciel Sidney Lumet i kilku innych reżyserów, najbardziej kojarzony był z  filmami poruszającymi kwestie społeczne. Najbardziej znanym z nich był „W upalną noc” (1967), jeden z jego najwcześniejszych filmów fabularnych i pierwszy nagrodzony Oscarem film.

Jewison powiedział kiedyś: „Najdroższe są mi filmy poruszające kwestie praw obywatelskich i sprawiedliwości społecznej”. Swoje upodobanie do takich filmów przypisał trwającemu przez całe życie poczuciu bycia outsiderem.

FIlmy Jewisona zdobyły łącznie 12 Oscarów i 45 nominacji, on sam trzykrotnie był nominowany do tej nagrody za reżyserię: w 1967 za „W upalną noc”, w 1971 za „Skrzypka na dachu” i w 1987 roku za "Wpływ księżyca'.

Jewison wyprodukował lub wyreżyserował ponad 40 filmów, począwszy od lekkiej komedii  „40 funtów kłopotów” z 1962 r., a skończywszy na thrillerze „Oświadczenie” z 2003 r.

Najbardziej popularnym z jego filmów był „Wpływ księżyca” z Cher i Nicolasem Cage'em, Vincentem Gardenią i Olympią Dukakis. Obraz zdobył Oscara dla głównej aktorki  - Cher, nagrodę dla aktorki drugoplanowej -  Dukakis i Oscara za scenariusz dla Johna Patricka Shanleya.

Sam Norman Jewison za najważniejsze uznawał swoje trzy filmy o uprzedzeniach rasowych. Oprócz „W upalną noc”, w którym wystąpili Sidney Poitier i Rod Steiger, były to także „Historia żołnierza” z 1984 roku, który był nominowany do nagrody za najlepszy film i przyniósł przełomową rolę Denzelowi Washingtonowi, a 15 lat później „ Huragan”, w którym wystąpił także Washington.

Przeniósł na ekran dwa broadwayowskie musicale – „Skrzypka na dachu” (1971), który był nominowany do ośmiu Oscarów, w tym za najlepszy film, oraz „Jesus Christ Superstar” Andrew Lloyda Webbera i Tima Rice’a (1973)

W 1998 roku Akademia Sztuki i Nauki Filmowej przyznała Jewisonowi najwyższą nagrodę: Nagrodę Pamięci Irvinga G. Thalberga, przyznawaną producentowi. W 1988 Jewison pomógł założyć Kanadyjskie Narodowe Centrum Studiów Filmowych w Toronto, kanadyjski odpowiednik Amerykańskiego Instytutu Filmowego.

Film
Premiera nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta 1 czerwca w Krakowie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Film
Filmy mistrzów w Cannes. Za dwoma tytułami stoją nasi rodzimi twórcy
Film
W filmie „Civil War” Ameryka pogrąża się w chaosie
Film
„Megalopolis” - największa filmowa sensacja tego roku w Cannes
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Film
Półwiecze kultowego „Czterdziestolatka”. Seniuk miała ocieplać wizerunek Gierka