Netflix liderem VOD w Polsce z udziałem 33 proc. w rynku

Netflix prowadzi w podsumowaniu IV kwartału 2023 r., mając ponad dwa razy większe udziały w rynku niż drugie HBO Max (15 proc.).

Publikacja: 17.01.2024 10:28

Netflix liderem VOD w Polsce z udziałem 33 proc. w rynku

Foto: JustWatch

Raport sumujący wyniki polskich platform streamingowych VOD w czwartym kwartale oraz w całym roku przygotował JustWatch.

Netflix, producent „Znachora”

Zdecydowanym liderem polskiego rynku, nazwanym w raporcie „gigantem”, pozostaje Netflix, który prowadzi w zestawieniu mając 33 procent udziałów w rynku.

Czytaj więcej

Netflix z ofertą reklamową w Polsce. "To jak z Jelcynem i sytuacją Rosji"

Nie trzeba bardzo pochylać się nad ofertą programową, by stwierdzić, że bodaj największym zainteresowaniem, budzącym dyskusje i debaty, były m. in. dwie produkcje Netflixa. To nowa wersja „Znachora” z Leszkiem Lichotą w reżyserii Michała Gazdy. A także serial „1670” w reżyserii Macieja Buchwalda i Kordiana Kądzieli, którego premiera zbiegła się z powołaniem rządu „koalicji 15 października” pod kierownictwem Donalda Tuska. Zaś podjęty temat szeroko pojętego sarmatyzmu, posłużył twórcom do całkiem współczesnych dywagacji na temat konserwatyzmu, feminizmu, spraw równościowych i wielu innych.

Od dawna już serial nie wywołał tylu skrajnych głosów w kontekście oceny naszej historii i polskości. Warto dodać, że Netflix to jeden z największych na świecie serwisów rozrywkowych, z którego korzysta 247 mln płacących abonament użytkowników w ponad 190 krajach.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Serial „1670” to istota polskości

SkyShowtime daleko w tyle

Drugi na podium w raporcie JustWatch jest HBO Max (15 proc.), które w ocenie autorów podsumowania ma udziały równy sumie udziałów w rynku Apple TV+ i Player.

Trzecie w zestawienie jest Prime Video (12 proc.), zaś na czwartym miejscu znalazł się Disney+. Ważna uwaga: udział tej platformy w ciągu roku zwiększył się z końcem roku o 2 proc.

Czytaj więcej

Prawie 12 milionów wyświetleń. „Znachor” Netflixa numerem 1 w Polsce

Na kolejnym pozycjach znalazły się Apple tv+ (11 proc.), Player (7 proc.) i Viaplay (6 proc.) Autorzy raportu zwracają uwagę, że w zeszłym roku udział Viaplay w rynku spadł łącznie o 2 proc.

Na pozostałe platformy filmowe przypadło 7 proc. Wśród nich jest SkyShowtime, co oznacza m. in., że tak ważny w zeszłym roku serial jak „Warszawianka” wg scenariusza Jakuba Żulczyka z kreacją Borysa Szyca, niestety, nie mógł liczyć na szeroki odbiór.

JustWatch to międzynarodowy przewodnik streamingowy, z którego korzysta ponad 40 milionów użytkowników w 140 krajach.

Film
17. Mastercard OFF CAMERA: Nominacje – Najlepsza Aktorka, Aktor i Mastercard Rising Star
Film
Zbrojmistrzyni w filmie "Rust" skazana na 18 miesięcy więzienia
Film
„Perfect Days” i "Anselm" w kinach. Wim Wenders uczy nas spokoju
Film
Zmarła Eleanor Coppola, reżyserka i żona reżysera
Film
Te filmy ubiegają się o 100 000 zł w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Mastercard OFF CAMERA 2024