Film Lukasa Dhonta „Blisko” z nagrodą LUX

Film Lukasa Dhonta dostał nagrodę przyznawaną przez członków Parlamentu Europejskiego i publiczność Starego Kontynentu

Publikacja: 28.06.2023 08:36

"Blisko" Lukasa Dhonta

"Blisko" Lukasa Dhonta

Foto: materiały prasowe

Listę pięciu filmów nominowanych do tej nagrody ogłoszono w czasie wręczania Europejskich Nagród Filmowych w Reykjaviku.Znalazło się na niej pięć tytułów: „Blisko” Lukasa Dhonta, „Alcarràs” Carli Simón, „Gorące dni” Emina Alpera, „W trójkącie” Rubena Östlunda i „Błędny ognik” João Pedro Rodriguesa.

Nagroda LUX po raz trzeci zorganizowana została nie tylko przez Parlament Europejski, lecz również przez Europejską Akademię Filmową we współpracy z Komisją Europejską i Europa Cinemas. Głosowali na nią członkowie Parlamentu, ale również publiczność. Każda z tych grup miała 50-procentowy udział przy ustalaniu wyniku końcowego. 

Czytaj więcej

„Blisko”: Niepokoje dojrzewania

Głosowanie trwało do 12 czerwca. W tym czasie w całej Europie odbyło się ponad 500 bezpłatnych pokazów nominowanych filmów, zarejestrowano ponad 45 000 oddanych głosów.

Tegoroczny zwycięzca, 30-letni Lukas Dhont, autor znakomitego debiutu „Dziewczyna” zrobił film bardzo osobisty. Opowiedział w „Blisko” o przyjaźni dwóch trzynastolatków, którzy wychowują się razem, niemal jak bracia. Nierozerwalni. Ale gdy w szkole ktoś pyta: „Jesteście razem?” Leo odsuwa się od Remiego. Dochodzi do tragedii: Remi popełnia samobójstwo. Leo zostaje ze swoimi dylematami, poczuciem winy, straty. Wchodzenie w dorosłość zawsze jest trudne, młody człowiek bywa bezbronny, pozbawiony skóry, nie umie stawić czoła własnym pragnieniom, otoczeniu, brakuje mu wewnętrznej siły i pewności siebie. Nie bez powodu wciąż rosną statystki samobójstw wśród nieletnich. Jednak film Dhonta nie ma w sobie niczego z publicystyki. To opowieść o uczuciach - delikatnych, ale podniesionych do potęgi. O sumieniu, szukaniu własnej drogi. 

Czytaj więcej

Filmowe rekomendacje na weekend. Przed Oscarami

Dhont odebrał swoją nagrodę na galowej sesji 27 czerwca. Po raz pierwszy uroczystość odbyła się w sali obrad Parlamentu Europejskiego w Brukseli, w obecności posłów do PE, ekip pięciu nominowanych filmów, influencerów i zaproszonych gości. Łącznie wzięło w niej udział 1500 osób. 

„Te filmy rzucają światło na trudne problemy naszych czasów i inspirują do pozytywnych zmian – powiedziała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola i zwracając się do filmowców dodała:

— Przypominacie nam, że nasza praca w obronie wolności i równości jest daleka od zakończenia. […] Pięć filmów nominowanych do Nagrody Publiczności LUX inspiruje nas do podejmowania działań, kwestionowania status quo, do bycia orędownikami zmian. Zapraszacie nas do tego, by dążyć do bardziej ludzkiego i współczującego świata. Razem, wspólnym wysiłkiem, możemy pracować na rzecz lepszej przyszłości dla nas wszystkich. Iść za przesłaniem Unii: „Zjednoczeni w różnorodności”.

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Evelyn Regner wręczyła trofeum zwycięskiemu filmowi. Lukas Dhont odebrał je w towarzystwie współscenarzysty Angelo Tijssensa. 

— Jestem szczęśliwy, że „Blisko” znalazło się wśród pięciu filmów, z których każdy na swój sposób mówi o nas, o naszym życiu. Dziękuję wszystkim Europejczykom, którzy wybrali się obejrzeć te filmy. Naszym wielkim pragnieniem jest próba nawiązania kontaktu z każdym indywidualnym członkiem publiczności” – powiedział belgijski reżyser, który odniósł się również do niepokojącego wzrostu wystąpień skierowanych przeciwko LGBTIQ+ w Europie:

— Prawa człowieka są powszechne, niezbywalne, niepodzielne, współzależne i wzajemnie powiązane. Do wszystkich naszych odbiorców mówimy: Ty, jak każdy człowiek, masz prawo odkryć, kim jesteś i kim chcesz być. Kimkolwiek jesteś. Gdziekolwiek mieszkasz.  Myślimy o tobie. 

Pięć filmów - finalistów Nagrody Publiczności LUX 2023, będzie w nadchodzących miesiącach prezentowanych w różnych krajach. Z napisami, które sporządzono w 24 językach urzędowych Unii Europejskiej.

A już dzisiaj, 28 czerwca, komisja selekcyjna LUX, której ponownie przewodniczy Mike Downey, spotyka się w siedzibie Parlamentu, by omówić selekcję filmów na rok 2024. Zostanie ona ogłoszona na Festiwalu Filmowym w Wenecji we wrześniu, rozpoczynając nową edycję nagrody. 

Film
Rekomendacje filmowe na weekend. W poszukiwaniu wartości: Ameryka, Europa, Azja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Film
Premiera nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta 1 czerwca w Krakowie
Film
Filmy mistrzów w Cannes. Za dwoma tytułami stoją nasi rodzimi twórcy
Film
W filmie „Civil War” Ameryka pogrąża się w chaosie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Film
„Megalopolis” - największa filmowa sensacja tego roku w Cannes